De Delta, het min of meer regelmatig overstromende gebied, was buitengewoon belangrijk voor de voedselvoorziening van grote gebieden 50 Naast die telkens weer overstroomde gebieden, waar dus her haaldelijk grensbepalingen moesten worden verricht, trof men ook de honderden hogere terreinen aan, waarop het vruchtbare Nijlslib zich slechts afzette bij exceptioneel hoge vloeden en tenslotte de voor het vloedwater onbereikbare stukken. Het is zeker, dat de productie van de vruchtbaarste gedeelten alleen het gehele land niet kon voeden voor lange tijd. Er zijn verschillende hongers noden levendig beschreven. Dat is wel een duidelijk bewijs. Een prachtig systeem van kunstmatige irrigatie droeg er echter veel toe bij, om uit deze impasse te geraken. Het aldus verspreide slibwater, langs kanalen naar bassins ge leid, kon de tweede categorie land nog vaak voldoende bevruchten. Een duidelijke beschrijving van de irrigatie-mogelijkheden biedt ons het artikel van Prof. Ir. R. J. Forbes in ,,de Ingenieur". Volgens Maspero 20c) werd elke eigendom begrensd door een rij stenen, die dikwijls de naam van de eigenaar droegen naast de datum van de laatste grensbepaling51). (Van het bestaan dezer grensstenen getuigt reeds het teken van de steen achter het Egyp tische woord voor grens".) Aldus vastgelegd kreeg zo'n eigendom een naam, als een levende en onafhankelijke persoon, bij welke „naam" men tevens noteerde de soort van eigendom, de ligging, de karakteristieke terreinbijzonderheden en vaak ook de eerste grootgrondbezitter of de Pharao, onder welke hij was ontstaan. Deze naam, eenmaal gegeven, bleef eeuwen lang bestaan en stormen, noch herverdelingen, noch revolutie of wisseling van dynastieën kon hem doen vergeten. Bovendien werd hij ingeschreven in kadastrale registers, tezamen met de naam van de eigenaar, de belendingen, de oppervlakte, de grondsoort, de er op verbouwde gewassen, benevens de mate van bevloeiing (aldus: regelmatig bevloeid, nu en dan bevloeid, te hoog voor bevloeiing, of: opgenomen in het systeem van de kunstmatige irrigatie). Het waren even zovele nuttige gegevens voor de beschrijvers van de verschillende daar geheven belastingen. Onder de regering van de Thinieten, zo vermeldden wij, moet deze unieke organisatie, voor particulieren even belangrijk als voor de Staat, zijn geboren. De tweejaarlijkse tellingen (beschrijvingen) van goederen en velden, naast de vele koningsnamen voorkomende op de unieke steen van Palermo", welke dateert uit de Ve Dynastie, bewijzen 136 50) G. Dykmans, La vie économique sous l'ancien Empire, some lie, Paris '36. 51Adolf Erman, nieuw bewerkt door Hermann Ranke, Aegypten und Aegyp- tisches Leben im Altertum, 1923.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 12