In de Ptolemeïsche en Romeinse tijd vinden we nog geen collec tief woord als ons roerend" en onroerend". Deze begrippen zijn blijkbaar later ontstaan 53). Het is moeilijk, met zekerheid uitspraak te doen omtrent het voorkomen van onroerend goed in particulier bezit. De vrijwel algemeen aanvaarde theorie is, dat privé-eigendom van land niet in de Ptolemeïsche wetgeving was opgenomen en dat alle land was te verdelen in twee categorieën, n.l. dat onder de administratie van de koning (het koningsland, bewerkt door de koningshoeren en/of pachters) en het land. dat de Kroon (uit)leende aan anderen, zonder dat de koningsrechten werden ingekort (hieronder de tempelgoederen). De laatste categorie viel weer uiteen in drieën: de aangekochte gronden, de heilige gronden en de pachtgronden. De pachtakkers waren klein: meestal minder dan 100 are. De theorie is voornamelijk gebaseerd op het decreet, voorko mende in papyrus Tebtynis I, 27, 54. Voorzover het hier de vermelding van .particulier land" betreft, zal men moeten aanvaarden, dat er omtrent de juistheid van ge noemd document geen eenstemmigheid bestaat54). Het is wel treffend, dat dit decreet helemaal geen melding maakt van gebouwde eigendommen of van gebouwen, op de gronden gesticht, maar dat het slechts spreekt van landbouw- landen. V/aar het gebouwde eigendommen betreft, gebruikt men in de papyri de karakteristieke uitdrukkingen emous, kratêsis en despokseiu. Omdat gebouwde eigendommen onderwerp waren van de specifieke vorm van overdracht, de katagraphê overdracht door een publieke daad. Deze publieke daad werd beschouwd als een vóór-eis voor de overdracht der rechten.), zou men (ook) hieruit mogen concluderen, dat gebouwde eigendommen reeds in de Ptolemeïsche tijd door particulieren (kunnen) worden bezeten. Ditzelfde geldt voor wijngaarden en tuingronden55). 139 Rostowzeff helt over naar de gedachte, dat er van privaatbezit nog weinig sprake is. Hij is zelfs van oordeel, dat dit ook geldt voor de Keizertijd (in de Romeinse periode dus). De omstandigheden veranderden niet zo snel: resten van kadastrale documenten uit de eerste eeuwen van onze jaartelling vertonen grote overeen stemming met die uit de hier beschreven tijd. 53M. Rostowzew, Soc. and Econ. History of the Hellenistic world. M. Rostowzew, Study on the Kolonat in Egypt in the Illth century B.C. 54R. Taubenschlag, The law of Greco-Roman Egypt in the leight of the oapyri 332 B.C.640 A.D. 55) Schriften der Wissensch. Gesellsch. Strassburg XIII,31.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 15