Gevraagd: a. de oppervlakte van het perceel ABCDEFHKM; b. de lengten ML, LK en FL indien de oppervlakte van per ceel FHKL 3000 ca. Rekenmachine niet beschikbaar. Boekbespreking Boldriehoeksmeting, door P, Wijdenes. Uitgegeven bij P. Noordhoff N.V. 16 X 24 cm. 298 blz. 203 fig. Ing. 9,50. Geb. 11,50. Dit boek is verschenen als tiende druk van het bekende boek Boldriehoeksmeting van J. Versluys. De vorige drukken zijn er echter geheel niet in te herkennen, daar het een totaal nieuwe bewerking is. Het boek is bestemd voor verschillende groepen van gebruikers, voor studerenden in diverse richtingen, maar ook zeer geschikt voor hen, die door zelfstudie zich op de hoogte willen stellen van de geheimen der boldriehoeksmeting. Het werk vangt aan met een overzicht der gebruikte notaties. Hoofdstuk I behandelt de eigenschappen van de bol en de bol- figuren voor zover die nodig zijn voor de in dit boek te bespreken boldriehoeksmeting. In de hoofdstukken II tot en met VI wordt de theorie der boldriehoeksmeting behandeld. Op een theoretisch gedeelte volgen steeds verscheidene uitgewerkte voorbeelden of opgaven, waarna altijd een groot aantal vraagstukken is opgenomen. Bij de uitge werkte opgaven is voor aftrekken de streeplijn ingevoerd. In hoofdstuk VII wordt aandacht geschonken aan de omwerking der formules voor 'het geval de boldriehoek het platte vlak be nadert. Voor de praktijk is dit zeker van belang, omdat men meer dan eens te maken krijgt met hoeken waarvan de goniometrische functies met de gebruikelijke logarithmentafels lang niet nauw keurig genoeg zijn te bepalen. Hoofdstuk VIII behandelt toepassingen op de stereometrie. In hoofdstuk IX vinden we de boldriehoeksmeting toegepast op de wiskundige aardrijkskunde en op de sterrenkunde. Behalve deze toepassingen is er ook heel wat cosmografie te leren. Hoofdstuk X geeft theorie over de stereografische projectie, voor ons een welbekende projectie, omdat onze kadastrale kaarten in stereografische projectie zijn vervaardigd. 149

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 25