Wijdenes' boek bevat tevens een tweetal aantekeningen van de hand van de Heer A. J. H. Meertens, landmeter van het kadaster, hoofd van de bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeksmeting (en niet landmeetkundige, zoals in het voorwoord staat vermeld). De eerste aantekening handelt over de additamentenmethode en de methode van Legendre. Dit zijn methoden waarbij het rekenen met kleine zijden in verhouding tot de straal van de bol eenvou diger wordt. Aantekening II handelt over transformatieformules, b.v. van het stelsel van de horizon naar dat der equator. De heer Meertens leidt de formules af langs de meetkundige weg, maar ook langs de weg der becijfering. Aantekening I wordt gevolgd door een uitgewerkt voorbeeld, een gedeelte van de berekening van het Nederlandse driehoeksnet. In aantekening II komen geen uitgewerkte voorbeelden voor. Vraagstukken zijn aan deze aantekeningen niet toegepast. Het boek bevat voorts een schat van herhalings- en examen- vraagstukken, w.o. gelukkig ook voorkomen (zie blz. 158, nos. 38 en 39) de fraaie formules, die Prof. Roelofs heeft gevonden voor de straal van de in- en omgeschreven cirkel. Deze formules lenen zich in het bijzonder voor de berekening met natuurlijke waarden der goniometrische functies. Voor zelfstuderenden wil ik er op wijzen, dat achter in het werk de antwoorden der opgaven staan vermeld, dikwijls voorzien van een korte aanwijzing voor de oplossing. Het geheel is keurig verzorgd; de talrijke tekeningen, die de tekst verhelderen, zijn zeer duidelijk. Al met al kan ik dit werk aan onze lezers van harte aanbevelen. C. A. C. BEST. Congresrapporten N.L*F. 1950» Wij ontvingen de rapporten van het 10e Congres* van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie, welk congres op 6 en 7 Juni j.l. te Arnhem werd gehouden. De rapporten, uitge bracht aan de Commissie voor Fotogrammetrie en Kartografie, zijn getiteld: J. J. Gorter, De toepassing van de fotogrammetrie bij de ruilverkaveling in Nederland en C. Krombeen, Iets over de toepassing van luchtfotogrammetrie bij ruilverkaveling in Frankrijk en Zwitserland. Blijkens het rapport van de heer Gorter beschikken wij thans over de fotogrammetrisch vervaardigde kaarten van vele in uit voering zijnde of spoedig aan te vangen ruilverkavelingen. De na 1940 gekaarteerde ruilverkavelingsblokken zijn, ten- naastebij in chronologische volgorde (in alle gevallen werden de fotokaarten in de stereoplanigraaf te Delft op schaal 1 2500 vervaardigd) 150

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 26