heeft hier de enkelbeeld opneming met ontschranking der foto's slechts geringe betekenis. Na 1936 zijn 30 blokken met een opp. van 12.800 ha op schaal 1 2000 en 1 1000 stereofotogrammetrisch gekaarteerd. Naar onze mening bevatten deze rapporten veel belangwekkends. Tot een beperkt aantal is het geschrift a 1,50 verkrijgbaar. Men bestelle via postrekening 259586, t.n.v. Penningmeester N.L.F. Verslag Centrale Cultuurtechnische Commissie en Cultuurtechnische Dienst over 1948» (Uitgave van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening.) Het verslag van de C.C.C. en C.T.D. over het jaar 1948 is een boekwerk van 130 bladzijden geworden. Met de hierbij behorende afzonderlijke map met tekeningen (kaart van de ruilverkavelingen in Nederland en kaarten van oude en nieuwe toestanden van verschillende ruilverkavelingen op grotere schaal) is het voor de belangstellenden waardevol materiaal. Wij vinden hier de samenstelling van de commissies en een overzicht van de werkzaamheden op het gebied van de wetgeving (pachtruil, ruilverkaveling), grafieken met de totale oppervlakte van de tot stand gekomen ruilverkavelingen van 1924 af tot 1 Januari 1949 (36000 ha) en van de tijdsduur per ruilverkaveling vanaf het tijdstip van de stemming tot aan de totstandkoming, een alphabetische lijst der ruilverkavelingen met afzonderlijke vermelding van het stadium, waarin elk object verkeert (in voor bereiding, in uitvoering, tot stand gekomen, vervallen). Volgen provinciegewijs de bijzonderheden van het werk in de diverse blokken in 1948, het financiële overzicht, de cultuurtechnische werken en een interessante samenvatting van hegeen in de loop van het verslagjaar werd verricht door de afdeling Onderzoek met betrekking tot het bestuderen van de technische en economische problemen van de herontginning. Op dit punt werden aanzienlijk duidelijker inzichten verkregen. Na een resumé van de arbeid van de Prinsenmolencommissie (beschrijving Friese Tjasker en proefbevindingen met de Broek molen van de Polder Streefkerk met tabellen en meetgegevens) volgt als bijlage aan het slot nog het voor ons zeer leerzame verslag over 1948 van het werk der op 16 Jan. 1948 geïnstalleerde Herverkavelingscommissie Walcheren. Het spijt ons, dat wij het bij deze algemeenheden moeten laten. Iedere ambtenaar moest deze verslagen aanschaffen. 152

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 28