Kadasters in de Oudlieid (III) door W. KOOPMANS. In vorige artikels is gewezen op de vele, ons bewaard gebleven documenten (kleitafeltjes, papyri, beeldhouwwerken, inscripties in tempelmuren en grafwanden, muurschilderingen in graven van het Nieuwe Rijk) welke tezamen een overzicht geven van de bescher ming van eigendommen en van de belastingheffing door de Staat. Wij behandelden iets uitvoeriger de inrichting van kadastrale documenten vóór onze jaartelling in het Egyptische Kadaster. Aan de hand van nog bestaande document-fragmenten constateerden wij, dat men zich (in Egypte althans) duizenden jaren geleden bezig hield met landmeetkundige arbeid. Dat dit laatste voornamelijk in verband stond met het feit der periodieke overstromingen van de Nijl, is voldoende bewijsbaar. Het water speelde er wel een overheersende rol en de organisatie van de Waterstaat, van de landmeetkundige diensten en van verschillende andere, met deze samenhangende instituten, waren reeds vele eeuwen vóór onze tijdrekening goed georganiseerd. Naast en behalve beschrijvingen van gebouwen en steden be zitten we ook kartografische overblijfselen, betrekking hebbende op de gehele aarde, (het enige voorbeeld van een Babylonische wereldkaart dateert uit de Perzische periode) op het landschap, op velden en plattegronden. De oudste grondkaarten staan op wigvormige tabletten. Ze vereeuwigen daden van verkoop of van andere handelingen, op de eigendommen betrekking hebbende. Omschrijving, soms ook 126 In Kadasters in de Oudheid II" (Mei-nummer) gelieve men de volgende verbeteringen aan te brengen; wij danken deze aan de vriendelijkheid van de egyptoloog Dr Jozef Janssen te Leiden. blz. 86: Keizerlijke (Franse) bibliotheek Nationale bibliotheek te Parijs. 90: Béni-Hasan Beni Hasan, gelegen in Midden Egypte, op de rechter Nijloever. vorstendom Gazelle de z.g. Gazelle-gouw. de nome Chacal de gouw van de Jakhals. Amenothes IV (Gr.) Amenophis IV (zie blz. Khoutniaton Achetaton (zie L. Leeuwenberg AnTarna in: Jaarbericht ,Ex Oriente Lux" 9 1944, blz. 39—49). museum te Gizèh museum te Cairo. 91: voetnoot: laatste regel doorstrepen. 97: steile kusten steile oevers. 100: Thinistische Thinietische. onze kleurentekening de foto van de muurschildering. 101: g'raftekening i ■"«"'•schildering. 100) imnhtpw(E) „De grensstele's van

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 2