Overigens zijn ongeveer 60 kavels ingemeten, er zijn water passingen verricht voor het infiltratieplan en de klinkbepaling en voor de aanleg van riolering, bestrating, woning- en boerderijen- bouw. Men streeft naar coördinatie van landmeetkundig werk en de gegevens worden steeds aan zoveel mogelijk diensten verstrekt. De .berichten Zuiderzeewerken", een uitgave van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, bevatten een schat van gegevens op het gebied van de Landbouw, en het bodemkundig en oudheid kundig onderzoek, de ontwatering, bemesting, de cultuurtechniek, sociografie, bebossing en beplanting en verpachting. Aangehechte kaarten en grafieken completeren dit overzicht van 160 bladzijden. De prijs is 0,50. Berichten Ons Kadaster en Baarle-Nassau. In het Juni-nummer 1947 van dit orgaan deelden wij mede, dat Minister Huysmans (van Economische Zaken) bij de beantwoor ding van opmerkingen van het Tweede Kamerlid Sassen beloofde, te zullen medewerken aan de opheffing van een eeuwenoude wan toestand in Baarle-Nassau, waar meer dan 30 stukken van de Belgische gemeente Baarle-Hertog geënclaveerd liggen, welke volgens het proces-verbaal van grensbepaling van 6 Juni 1826 tezamen 200 bunder oppervlakte beslaan. Door de landmeter M. F. Ferwerda werd in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1 Juni j.l. aan deze enclaves een belangwekkend artikel gewijd, dat wij gaarne onverkort onder de ogen van onze lezers zouden willen brengen, als de ruimte ons dat veroorloofde. Met betrekking tot deze zaak wordt in het geschiedkundige overzicht verteld, dat het Belgische en het Nederlandse proces verbaal niet aanwezig waren aan het bureau van de Landmeet kundige Dienst te Breda, evenmin als de kaarten waarop 'het geënclaveerde gebied is aangegeven. (Hetzelfde is het geval met de Belgisch-Nederlandse grens, voorzover vallende onder genoemd kadaster-kantoor.) Een twistpunt wordt gevormd door de onbe kende nationaliteit van de kadastraal ongenummerde wegen. De percelen komen niet voor bij de perceelsgewijze aanduiding van het proces-verbaal van 1836. Kadastraal-technisch, zowel als politioneel blijft de toestand onbevredigend. Aan het slot van het artikel lezen wij, dat bij overdracht van onroerende goederen in België (waarbij gedeeltelijke kadastrale percelen zijn betrokken) de in aanmerking komende percelen vóór 154

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 30