noemen we, dat de verzekering der VP en DP vrijwel uitsluitend geschiedt middels ijzeren bouten in het asphaltwegdek of in muren van huizen. Inplaats van een aanmeting van deze vaste punten wordt een situatiefoto gemaakt, waarbij men gelijktijdig een zwart bord met notaties meefotografeert. Codenummers geven op dit bord het betreffende nummer van het vaste punt aan en bovendien district, stad, datum, straat (even- tueel huisnummer) en nummer van de film, waarop de bout te vinden is. Bij de uitrusting te velde zien we, dat de statieven voor de instrumenten ook rood-wit geschilderd zijn. Mooi is dit niet, maar wel praktisch (denk aan het verkeer!), vooral omdat men dezelfde soort statieven ook gebruikt, om er een schijfsignaal op te plaatsen bij het richten op VP en DP (richten op een jalon bij hoekmeting wordt hier blijkbaar zoveel mogelijk vermeden). De outillage van reken- en tekenbureaux, alsmede de reproductie- inrichting is wel zeer naar de eisen des tijds ingericht. Het kopiëren op spiegels heeft geheel afgedaan. De wel zeer kostbare reproductie-inrichting is echter geheel verantwoord, als men bedenkt, dat in totaal meer dan 240.000 originele plans moeten worden vervaardigd op de schalen 1 a 1250 en 1 a 2500. Alle kaartwerk wordt, evenals in Frankrijk, geheel met scha bionen opgewerkt. Men kaarteert voornamelijk met de biseau. Een populaire uiteenzetting van de landmeetkundige werkzaam heden te velde en ten kantore (welke men in Engeland zeer op prijs stelt) zou ook hier te lande bij hermeting en ruilverkaveling zijn diensten bewijzen. Hoe dikwijls immers wordt door buiten staanders de vraag gesteld, waarom men alles drie- of viermaal meet; het onderscheid tussen verkenning, hoekmeting en lengte meting, detailmeting, schatting en uitzetting kan ook hier via goed geïllustreerde bladen en de dagbladpers aan de hand van even sprekende foto's als wij b.v. vonden in het Engelse Illustrated'' van 11 Maart j.l. aan het grote publiek worden gedemonstreerd. Enkele tijdschriften, welke wij ontvingen door de vriendelijke bemiddeling van collega W. Wolters, blijven bij de Red. ter be schikking van belanghebbenden. Ontslag op verzoek van een tekenaar van het Kadaster* De Mededelingen" van de Centrale van Hogere Gemeente ambtenaren (red. D. C. Reygwart, Ramplaan 97, Overveen) van 29 April j.l. bevatten o.m. een artikel van N. (Mr. E. H. Nuver) over een tekenaar van het kadaster te Rotterdam, die op 21 Aug. 156

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 32