van afmetingen en van de ligging, was een praktische nood zakelijkheid. De methoden van afbeelding zijn eigenlijk weinig veranderd, alleen geperfectionneerd en op schaal getekend (bij de oudste schetsen is dat niet het geval). Gebogen lijnen komen weinig voor; ook op het hier door ons afgebeelde kleitablet met plan van een deel van Nippur, een oude Sumerische stad, daterend waarschijnlijk uit de Kassieten-tijd, 1300 v. Chr., verduidelijkt door een schets met vertaling (fig. 1 en 2), ziet men alleen rechte lijnen, omdat het materiaal inschrappen van deze wel, en van gebogen lijnen moeilijk toeliet. Deze omstandigheid verklaart waarom op vele andere kaarten van rivieren en kanalen zo zelden de bochten juist zijn weer gegeven. Wel geven soms golflijntjes aan, dat er een water is voorgesteld (b.v. een kaart van Babylon in het tijdschrift .Anti quity" 1935, IX, blz. 317), maar gewoonlijk is de ruimte open gelaten en de naam van het water met de bijvoeging kanaal" nam elke dubbelzinnigheid weg. Onze kaart van Nippur uit de Nieuw-Babylonische periode is door de opgravingen 38) 39) actueel geworden. Bij die opgravin gen bleek de overeenkomst van het terrein met de verkleinde voorstelling op het kleitablet opvallend. De vermoedelijke vorm van de kaart hebben wij aan de hand van de blootleggingen in stippellijnen voltooid. (Natuurlijk is dit wetenschappelijk niet ver antwoord.) Het kanaal dwars over de kaart getekend liep N.O.Z.W. De Babylonische kaarten waren dus waarschijnlijk getekend met het N.O. (het Babylonische Oosten) boven. De hierna afgebeelde schets van de belangrijke oud- Akkadische kaart (fig. 3) van meer dan 2000 j. v. Chr., gevonden te Nuzi, geeft ons aanleiding tot enkele nadere toelichtingen. (Wij kenden niet alle bronnen, toen wij ons onderschrift plaatsten bij het origineel op blz. 45 van dit orgaan.) In het .Bulletin of the American schools of oriental Research" van April 1931, no. 42, blz. 7 werd de ontdekking medegedeeld. Later zijn de bijzonder heden vermeld in het werk van Theophile J. Meek „Old Akkadian, Sumerian and Cappodocian Texts from Nuzi", Harvard University Press, Juni 1935. In verband met mededelingen elders omtrent de windrichtingen op oude kaarten was deze vondst zeer zeker een welkome aan vulling van de reeds verworven kennis. De richtingen zijn hier namelijk terzijde van het kleitablet geschreven. De top van het tablet is Oost (im-kur bergwind)beneden is West (im-mar-tu), links is Noord (im-mir harde wind, in latere periode im-si-di 127 38Clarence S. Fisher, Excavations at Nippur", Philadelphia, 1905. 39Hilprecht, Explorations in Biblelands, blz. 518.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 3