10 bur 10 bur 6 gan ma-a sa-at A-za-la 180 180 6 (of 354) gan of iku gecultiveerd land behorende aan Azala). Tekeningen op schaal waren de Egyptenaren waarschijnlijk onbekend. Op het punt van proporties waren deze zorgeloos. We kennen wel plantekeningen, b.v. het interessante ontwerp met maten van het graf van Ram (es) see IV op een Turijnse papyrus. Ingeschreven zijn de namen van de delen en de maten in ellen, palmen en vingers. Ook de kaart op een andere Turijnse papyrus, welke diende voor gouddelvers uit de tijd van Seti I (13131292 v. Chr.) met twee parallel lopende valleien, verbonden door een kronkelende vallei, mijningangen, stela en mijnwerkershuizen is slechts een schets 40 De inschriften der Egyptenaren in tempels en graven, en ver schillende papyri tonen overduidelijk aan, dat zij zich van de verschijnselen, verband houdend met het Nijlwater, goed reken schap hebben gegeven, In de vroegste historische tijd behoort het reeds tot de taak van de Waterstaat, de overstromingen zo goed mogelijk te voorspellen, waar te nemen en op te meten en alle verdere maatregelen te nemen om de oogsten zo goed mogelijk te verzekeren. Economisch was dit van groot belang in die zin, dat de be lastingopbrengst afhing van de hoeveelheid toegevoerd water en van het landoppervlak, en dus een nauwkeurige kennis van beide niet mocht ontbreken. Het algemene toezicht op de waterbouwkundige zaken berustte bij de Vizier, de onderkoning15). Blijkens mededelingen, door Prof. R. J. Forbes gepubliceerd in ,,de Ingenieur" no. 56, 1941, A 6, was deze organisatie reeds in werking in de Thinietentijd, d.w.z. vóór de grote pyramiden wer den gebouwd, tussen 3300 en 3000 v. Chr. Tijdens de seizoenoverstroming (JuliOctober), vertelt Herodotus (II, 13, 97), leek het gehele land één watervlakte, waaruit de dorpen oprezen als terpen, terwijl de wegen als dijken zichtbaar waren. Het kadaster kwam in actie, als het water in het volgende seizoen (Nov.Febr. shemou) was gedaald. Het Kadaster behoort tot de alleroudste staatsinstellingen van Egypte. Immers reeds de Palermo-steen spreekt van het meten en tellen der landen" in verschillende jaren. Vele grenzen werden meermalen door de overstroming en door de laag Nijlslib, die op de velden achterbleef, uitgewist. De kadastrale dienst kende blijkbaar die grenzen. „Ik heb voor U de velden geteld en ge- 4°) J.E.A., IV. 131

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 7