meten", zegt koning Ramses III tot zijn vader 15en zo klinkt het vele malen in Egyptische teksten. De beroemde papyrus Rhind toont ons het grote belang, dat men hechtte aan het nauwkeurig berekenen van landoppervlakken, hoewel de onjuiste benaderings formules nog vele eeuwen het stempel van onvolkomenheid drukten op de wiskundige kennis der Egyptenaren. Met name onder de koningen van de Xlle Dynastie, die zich met de bevloeiing van de Fayum hebben bezig gehouden, werden de werkzaamheden van het' Kadaster sterk uitgebreid. In de vroegste tijden is een religieuze inslag bij de arbeid te onder kennen en in verschillende plaatsen verrichtten priesters het meet- werk. (Men bedenke hierbij evenwel, dat nog in het Middenrijk het beroep van priester werd uitgeoefend door leken, naast hun gewone werk.) 42 Ook de tempels lieten trouwens hun bezit geregeld na-meten. Jequier en Erman41) veronderstellen, dat de resultaten van die metingen in de tempels werden bewaard. Een voorbeeld van een dergelijke registratie van tempelgoederen (uit de latere eeuwen vóór onze jaartelling) vinden we bij Lepsius ,,Über ein Hieroglyphisch Inschrift am Tempel von Edfu", waar over later. Uit geen van de landen is ons uit de tijd vóór Christus een compleet kadaster of een complete beschrijving bewaard gebleven. Alleen door samenvoeging van gegevens, door afleiding en ver onderstelling is het langzamerhand mogelijk geworden een zij het dan ook onvolkomen beeld te krijgen van de instituten, welke in de oudheid hebben bestaan43). Nog wachten er duizenden documenten op ontcijfering en van andere (wij denken aan de verschillende fragmenten van een lijst van dieren, families, huizen en hoeven met de oppervlakten aan land en wijngaarden etc. in het Brits Museum44) zoekt men nog steeds naar het ontbrekende. Waarschijnlijk zijn er meer dan 350000 spijkerschrifttabletten van klei of leem opgegraven. Het zal nog lang duren, voor en aleer de hierop voorkomende, moeilijk te ontcijferen teksten in voor leken leesbaar schrift zijn overgezet. Hoewel de rechtskundige teksten dikwijls melding maken van het werk van de (Staats)landmeetkundige dienst, vinden we toch eerst van de 18e Dynastie (15801100 v. Chr.) op de muren 132 15) J. H. Breasted, Ancient Records, 3th ed., Chicago 1927. 41ErmanRanke, Aegypten, 421, 2. 42Prof. v. d. Waerden, Ontwakende wetenschap, Noordhof f, Groningen, '50. 43G. Dykmans, Histoire ec. et soc. de l'Ancienne Égypt, 1936. 44) Rev. C. H. W. Johns M.A., ,,An Assyrian Doomsdaybook or Liber censualis of the district round Harran-7the cent, b.c." Leipzig 1901.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 8