Het eerste punt, van welke de landmeter uitging bij de op meting van zo'n rij percelen, heet ayórceXos, dat als xó XapPavójJievov orjfietov verklaard wordt. Lepsius komt tot de conclusie, dat de gebruikte maat slechts de schoinion van 10 orgyien kan zijn geweest (1 sch, <=10 org. 21.10 m) en als vlaktemaat de kwadraat-schoinion 100 kwa- draat-org. 445.2 m2. Geometer Frans Ilowsky stelt in een artikel „Die Feldmesskunst der Aegypter", opgenomen in Zeitschrift des Österr. Ing. und Architecten Vereines, 1928, de tijd van deze metingen op om streeks 100 v. Chr., dus 200 jaren na Euklides. Het is zeer merk waardig, dat toch dezelfde benaderingsformulees als in de mathe matische papyrus Rhind worden gebezigd! Om de methode van het weergeven van breuken in ons voor beeld te begrijpen, zouden we eigenlijk zeer veel moeten weten van de Egyptische geest71). Een breuk wordt voorgesteld door het „mondteken (dat men waarschijnlijk als „ro" moet lezen „een deel") boven het getal, dat wij als noemer betitelen. betekent dus „vijfde deel". Eenvoudig gezegd, de Egyptische breuk had 1 tot teller (men kende daarnaast alleen 2/3 en in metrologische zin Alle breuken werden uitgedrukt aldus: 4/7 y2 1/14; 11/49 1/7 1/14 1/98 of met andere breu ken, welke dezelfde som geven. De bij dit onderdeel geïnteres seerden verwijzen wij voor verdere bijzonderheden naar het enige Nederlandse boek: „Ontwakende Wetenschap" van Prof. B. L. van der Waerden, dit jaar verschenen bij P. Noordhoff N.V. te Groningen. De duidelijke uiteenzettingen maken bestudering van deze wiskundige bijzonderheden tot een werkelijk genot. Staten van pachters en zaaiproducten* De klasseringsstaten, veel minder kadastraal van karakter, zijn gecompliceerder. Door enkele van deze stukken krijgen we een goed overzicht over de diverse noteringen. De titel van no. 82 laat het doel op zettelijk zien: „Algemene staat van de heilige gronden van Mag- doea naar de resultaten van de revisie". De aantekening „toestand onveranderd" komt meermalen voor en in no. 81 vinden we een inventaris van de terreinen, gewonnen op het water. De aanhef luidt: „Staat man voor man van de ver kregen ontginningen, volgens de revisie, uitgevoerd door Ptolemeus, de afgezant van de koninklijke scribe". 172 77O. Neugebauer Die Geometrie der Agyptischen math. Texte, voorkomende in: Quellen und Studiën zur Geschichte der MathBand I, Berlin 1931.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 12