In alle stukken gaat men uit van een vorige toestand. Het ka daster van de dorpen in de Ptolemeïsche Fayum bestaat dus uit overzichten, van welke de staat der pachters dient om de kohieren samen te stellen, terwijl de staat van zaaiproducten de basis vormt voor de begroting. Begrotingen noch kohieren zijn ons bewaard gebleven, maar de documenten spreken van hun bestaan. Een compleet overzicht hebben wij dus niet, maar we kennen het voornaamste, het kadaster. Geen permanente Staten dus met een rubriek voor elk perceel en elke contribuabele op eenzelfde blad bijgehouden, maar een jaarlijkse vernieuwing van alle stuk ken, steunende op de vernieuwing van een vorig jaar, een kadaster dus in staat van voortdurende vernieuwing. Zo was het enige eeuwen vóór en na onze jaartelling. Over kadastrale resten uit de Romeinse tijd, over de gebruikte maten etc. hopen wij in een volgend artikel een en ander te vertellen. Enkele aantekeningen omtrent de opleiding tot landmeter en landmeetkundig ambtenaar in Zwitserland Door Ir. F. v. SCHAGEN. Zwitserland, sedert Pestalozzi's x) tijden bekend om zijn goede scholen en opleidingsinstituten, gaat reeds sedert jaar en dag aan de spits der naties wat de aflevering van goede landmeetkundigen betreft. De Zwitserse landmeter is dan ook over de gehele wereld wegens zijn kwaliteiten een graag geziene figuur. Niet voor niets heeft hij zich in de loop der jaren tot deze hoogte opgewerkt. Hoe kon het ook anders? Hij leefde en leeft temidden 173 Fig. 8. (Landmeters ,,koordspanners", nageschetst van een grafmuur van Amenhotpe-si-se, Thebe.) (1746—1827).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 13