V' pjirQ O diploma vrijstelling verleent van het theoretische gedeelte van dat examen. Dit examen kan slechts worden afgelegd na een stage of practijktijd van 24 maanden door te brengen bij een (particulier) landmetersbureau. Van deze 24 maanden moeten er 18 besteed zijn aan kadastrale metingen en 6 aan cultuurtechnische werk zaamheden. Het practische gedeelte van het examen bestaat uit een onder zoek naar de bekwaamheden van de candidaat gedurende een week op kantoor en een week in het vrije veld. Slaagt de can didaat, dan wordt hem het diploma van de Technische Hogeschool uitgereikt als „Geometer" en krijgt hij van de Bond het patent van „Grundbuch geometer". Daarna kan hij in overheidsdienst treden als cultuuringenieur, (soms ook wel als landmeter), of als employé bij een particulier landmetersbureau beginnen, of zelf een bureau oprichten. Van de J}Q0 a i-QÜO gepatenteerde landmeters, waarvan nu ruim 100 cul tuuringenieur zijn, privatiseert het grootste deel en dit heeft heden ten dage volop werk bij de kadastrale hermetingen. Het was dit j corps, tezamen met de ca. 800 landmeetkundige ambtenaren, voor gegaan door de zich grotendeels in overheidsdiensfkevindende ca. 100 cultuuringenieurs, dat in 1942 kans zag de, door de oorlog noodzakelijk geworden, geweldige uitbreiding aan cultuurtechni sche werkzaamheden op te vangen en in goede banen te leiden. Een woord van hulde voor deze prestatie. 7. Nu nog een enkel woord gewijd aan de opleiding zelve. Hoe verhoudt zich deze ten opzichte van de opleiding tot geodetisch ingenieur (II) en tot die van kartograaf (III)? In onderstaande tabel is het studieprogramma voor de 3 rich tingen verwerkt. -) -) 178 I II III College Colloquium Oef. Ie Semester Differentiaal- en Integraal rekening I 6 Beschrijvende I en vectoriëlle meetkunde 4 Algemene Geologie 4 Beginselen der Petrografie 1 Kaarttekenen Inleiding tot de Rechtwetenschap 3 18 2 4 id. als I -) 4 10 31 2e Semester Differentiaal- en Integraal rekening II Beschrijvende Meetkunde II Mechanica I Geologie van Zwitserland Landmeten en waterpassen I Technische Petrografie Zakenrecht I College Colloquium Oef. II 6 2 6 2 2 3 3 24 1 2 3 3 id. als I 3 11 =38 id. als I III id. als I

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 18