de machine geschoven en verder automatisch langs een 2000 watt hogedrukkwikdamplamp geleid en even boven de ingang weer uitgevoerd, en opgevangen in een ruif. De lichtdruksnelheid is regelbaar (afhankelijk o.a. van de dichtheid van het origineel) en kan opgevoerd worden tot 4 meter per minuut. Het origineel wordt nu verwijderd en het belichte papier weer in de machine gevoerd, in de opening die zich boven de opvangruif bevindt. De transportinrichting van de ontwikkelmachine zorgt nu dat het pa pier door de met ammoniakdamp gevulde ontwikkelkamer loopt en de gerede afdruk aan de achterkant van de machine wordt uitgevoerd. Deze ontwikkelsnelheid is constant, n.l. 3 meter per minuut. De werkbreedte van de machine is 105 cm; d.w.z. dat tekeningen van maximaal deze breedte en van onbeperkte lengte kunnen worden gelichtdrukt. Is door enigerlei oorzaak het papier en de calque niet goed in het apparaat geplaatst of verloopt het transport niet goed, dan is het via een handle mogelijk de papieren terug te voeren. Verder bezit het toestel een regelknop om de ammoniaktoevoer te regelen, die druppelsgewijze wordt toege voerd. In de verdampingskamer worden druppels ammoniakwater electrisch verhit, waarvan de damp op de afdruk inwerkt. De temperatuur is door middel van een thermostaat in te stellen. Aan de achterkant van de machine bevindt zich een uitlaat voor overtollig ammoniakgas. Welke zijn nu de mogelijkheden die met deze machine bereikt kunnen worden? Het „Ozalid" materiaal wordt verdeeld in 6 hoofdgroepen. De voornaamste zijn: le. die voor algemeen gebruik d.i. voor het lichtdrukken van technische tekeningen, getypt werk, gedrukte formulieren e.d. Dit papier levert zwarte, roodbruine of blauwe lijnen op witte, maar ook op gele, rode, blauwe of groene ondergrond. Die verschillende ondergronden kunnen gemakkelijk zijn om afdrukken voor diverse afdelingen gescheiden te houden. Het Ozalid T.S.A. is bijzonder geschikt om afdrukken van pot loodtransparanten te maken. Als 2de groep noem ik het Ozalid" voor het vervaardigen van transparanten tussen originelen, waarvan speciaal genoemd wordt het Ozalid" V.S.T., een materiaal dat zwartbruine lijnen levert en potlood versterkt weergeeft. Voorts is het mogelijk transparan ten te vervaardigen op calqueerlinnen en op z.g. Folie-soorten, vervaardigd met speciale cellulosegrondstoffen, waarvan Folie A speciaal wordt aanbevolen daar, waar het op maatvastheid aankomt. Volledigheidshalve zij dan nog genoemd de mogelijkheid van afdrukken op natuurlinnen en het Ozalid" voor artistiek werk, zoals affiches e.d. en voor de technische fotografie. Ozalid" drukken zijn onbeperkt houdbaar. In de hal van het gebouw van de C.T.D. hing reeds jaren een lichtdruk achter lijst, die alleen met fixatief was bespoten. Hij was van een pas vervaardigde niet te onderscheiden. 190

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 30