gesneden. De doorsnijlijn wordt dus een zeer grillige. De aldus afgesneden negatieven worden nu definitief met doorzichtig plak band aan elkaar gezet en wel geheel over alle naden, hetgeen nodig is, omdat nu alle naden met afdekverf worden afgedekt, daar anders op de te maken fotocalque een zwarte streep zou ont staan. die daarna door raderen weer zou moeten worden ver wijderd. Nu ontstaat er op de calque een open naad, die „op gevuld" wordt, d.w.z. de lijntjes, die onderbroken zijn worden verbonden. Het is dus zeer belangrijk, de verschillende te com bineren negatieven met beleid door te snijden. Alvorens het, samen gestelde negatief op te vullen tot een rechthoek met zwart papier, worden eerst nog dubbele benamingen en aanduidingen afgedekt en op de juiste plaats geplakt. Van de verschillende Noordpijlen wordt er één uitgesneden en op de gewenste plaats in een raampje eenvoudig ingeplakt. Hetzelfde geschiedt met het Hoofd". Nu wordt de foto-calque gemaakt door middel van contact- druk en hiervoor gebruikt de C.T.D. het „Aluna-apparaat". Dit apparaat is een groot drukraam van 100 X 150 cm, waarboven 4 lampen hangen van 500 watt. Het is voorzien van een electri- sche aanzuigpomp (en als reserve van een handpomp), om het doek aan de onderzijde van het drukraam aan te zuigen, waar door een volkomen aandrukken van negatief en fotografisch ge voelig materiaal (Gevaert-Diaflex contact, papierfilm, of Gevaert- Dipos contactfilm) gewaarborgd is. Na belichting door de 4 ge noemde lampen, volgt de ontwikkeling en fixering. Het enige, wat na de droging nog aan de calque gedaan moet worden is het reeds genoemde opvullen (voltekenen) van de „naden". Het zou ook mogelijk zijn van het negatief direct een (foto grafische) afdruk te maken. Zodra echter verwacht wordt, dat er van een kaart minstens 4 copieën nodig zijn, wordt een calque gemaakt, omdat de kosten van een calque 4 X zo groot zijn als van een gewone afdruk. De C.T.D. is ingesteld op goedkope reproductie en dat is, op kaartgebied, (aldus de heer Valk) de lichtdruk. Van de, door middel van het Aluna-apparaat verkregen, calque worden deze lichtdrukken nu verkregen met de in aanvang be schreven „Ozaprinter", terwijl, wanneer de dienst veel opdrachten heeft uit te voeren, bovendien de „Duophil" wordt ingeschakeld, een oud-model printer, die reeds jaren gebruikt wordt en het nog uitstekend doet. Zowel de lichtdruk- als de repro-afdeling zijn dagelijks in ge bruik, niet alleen voor de eigen dienst, maar ook ter uitvoering van vele opdrachten voor andere diensten. Zo worden b.v. aan de ruilverkavelingsdienst te Utrecht z.g. ,,Acute"-calques geleverd. Voor deze calques, verkregen met het half-natte Océ-procedé en voor andere mogelijke toepassingen i.v.m. onze dienst, alsmede voor een beschouwing over de Microfilm vragen we aandacht in een volgend artikel. 192

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 32