mentmakerij. Pybe Wouters, leerling van Tycho Brahe, oefende in Friesland het beroep van landmeter uit, maar was tevens maker van astrolobia, tot in de 18e eeuw de gebruikelijke hoekmeet- instrumenten, en wie in de gelegenheid is het Fries Museum te bezoeken kan daar nog een hoekmeetinstrument zien, door ,,P. Gualtheri" in 1606 vervaardigd. Uit de studie van dr Maria Rooseboom ervaren we ook, welk een betekenis de Fundatie van Renswoude (waar in de 18e en 19e eeuw landmeters werden opgeleid) had voor het door bedoelde studie bestreken gebied. Het instrumentarium der Fundatie waaruit dus ook de landmetersleerlingen konden putten kostte aan aanschaf niet minder dan ongeveer 40.000,—! Doch in die tijd was de productiewijze sinds lang al veranderd. Geen land meter waagde zich meer aan instrumentmakerij, de individuele instrumentmaker moest langzaam maar zeker plaats maken voor de fabriek, waar de kapitaalkrachtige ondernemer zich gemak kelijker de werktuigen kon aanschaffen, nodig om aan de over de gehele linie stijgende eisen aangaande de nauwkeurigheid te kunnen voldoen. En deze tendenz tot concentratie en specialisatie is gebleven tot de huidige dag en hoogst zeldzaam zijn mensen geworden als I. van Pelt uit Breda, die in ons kadastrale wereldje tot zijn dood dè grote trekpennenmaker bleef en wiens roem nog onverminderd onder ons ouderen voortleeft. Het is een der verdiensten van het boekje van mej. Rooseboom, dat dit de vele nederige voorgangers van onze eenvoudige I. van Pelt zonder wiers instrumenten geen landmeetkunde had kunnen worden uit geoefend en geen kaart kon zijn getekend aan de vergetelheid ontrukte. P. S. TEELING. Voorlopig rapport inzake de registratie van het Agrarisch grondgebruik (gratis uitgave van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening). Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 30 September 1947, no. 1047, Afdeling Grond- en Pachtzaken, is een Commissie ingesteld, die tot taak had een advies uit te brengen inzake de registratie van het agra risch grondgebruik. Er is daarbij overwogen dat men, ook indien niet terstond tot een, eventueel door de Commissie mogelijk geachte, registratie kan worden overgegaan, althans beter georiënteerd zal zijn over het geen aan de uitvoering van deze arbeid is verbonden. Voorzitter van de commissie is Dr Ir M. J. Boerendonk. Ir C. Staf, Directeur-Generaal van de Landbouw, installeerde 194

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 34