aangegeven; 2. ruilverkaveling. De registratie kan hier in tweeër lei opzicht van dienst zijn. In de eerste plaats om de wenselijkheid van een ruilverkaveling te kunnen beoordelen. Tegenwoordig steunt, volgens de commissie, dit oordeel voornamelijk op globale waarneming. Voor de uitvoering van een ruilverkaveling moeten thans alle pachters bekend zijn in verband met de regeling van de pacht na de verkaveling. Ook hierbij zal de registratie een praktisch hulpmiddel kunnen zijn. 3. Bij de uitvoering van cultuurtechnische werken en de sub sidiëring hiervan, dient de ligging en het gebruik van het object bekend te zijn, terwijl ook de gegevens voor een latere raadpleging op een kaart vastgelegd dienen te worden. 4. Incidentele gevallen van pachtruil. Tevens kan registratie dienen als hulpmiddel bij de volgende maatregelen, welke van buitenaf in de Landbouw hun invloed doen gelden: 5. kennis van het grondgebruik is noodzakelijk voor het ontwerpen en wijzigen van uitbreidingsplannen, alsmede voor de beoordeling in welke mate grondgebruikers bij de uitvoering van uitbreidingsplannen zullen worden getroffen. (Nu verzorgen gemeentelijke diensten de verzameling en het in kaart brengen van de vereiste gegevens); 6. projecteren van recreatieterreinen; 7. ont eigening van landbouwgronden; 8. ontwerpen van streekplannen en agrarische bestemmingsplannen; 9. aanleg van wegen en water lopen door de Rijks- en Provinciale Waterstaat (vaststelling bedrijfsschadevergoeding In de toekomst moet men rekenen met de beïnvloeding van het grondgebruik door de pacht (uit de registratie van de bestaande situatie zou gemakkelijk kunnen blijken, of een pachtovereenkomst ingevolge het Pachtbesluit nietig moet worden verklaard). Ook kon beter worden nagegaan, wie op landbouweconomische gronden voor het gebruik van een bepaald perceel in aanmerking komen. Dergelijke problemen doen zich ook voor bij wettelijke regeling van de vervreemding van landbouwgronden. Voor een saneringsplan van het kleine boerenbedrijf moet men de onderlinge ligging der bedrijfspercelen precies weten. Dit kan blijken uit een doelmatige registratie. Bij de voorgenomen gebruiksruil van gronden, bij maatregelen, welke beogen om een deel van de geldelijke meeropbrengst der betere gronden aan de slechtere ten goede te doen komen, om na te gaan in welke omvang gronden aan de landbouw worden ont trokken, moet registratie van het grondgebruik nuttig worden geacht. In verplichte aangifte der veranderingen in het grondgebruik ziet de commissie geen heil. Zij gaat bij haar studie van de ver- 196

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 36