onderstelling uit* dat de opname der gegevens in een zekere perio dieke opeenvolging zal moeten plaatsvinden over de verschillende delen van het land en dat de opzet slechts geldt voor cultuur grond, exclusief bos. De totale oppervlakte bedraagt 2.4 millioen ha. In 5 jaar zou de registratie hiervan gereed kunnen zijn. Men stelt zich de organisatie van de opname aldus voor, dat per gemeente één plaatselijke commissie wordt ingesteld. De com missieleden wijzen op de kaart de perceden aan onder opgave van de gebruikers. Het persoonlijk oproepen der grondgebruikers kan aldus geheel achterwege blijven. De kadastrale kaart moet daarbij dienst doen. Van elk ge registreerd perceelnummer wordt een ponskaart vervaardigd en volgens het Hollerith systeem mechanisch gesorteerd. Ter hy- potheekbewaring worden via het percelenregister no. 71 de legger artikels bijgeschreven. Van de kadastrale kaarten zullen kopieën moeten worden verkregen. Er zijn 22000 kadastrale kaartbladen; het gedeelte, dat betrekking heeft op het agrarisch grondgebruik wordt geschat op 20000. Per kaartblad is nodig één acute en drie afdrukken. Voor het opnemen zijn nodig 40 opnemers en 9 technische ambtenaren bui tendienst (voor speciale moeilijkheden en voor contact met de autoriteiten etc.) en 18 tekenaars voor de bureaudienst adm.- personeel. De kosten per jaar worden aldus begroot op ruim 700.000,—. De Commissie acht het vraagstuk van de kosten terecht zeer belangrijk. Men is er van uitgegaan, dat gebruik kan worden ge maakt van de Hollerithinstallaties van CBS en Ned. Heide Mij. Wij hebben aan de conclusies van de Commissie aandacht be steed, omdat ook bij de hier gedachte registratie het Kadaster een kostenbesparende rol speelt. W. K. Statistiek der pachtprijzen over het pachtjaar 1948/49 uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhage. Prijs 1,50. Voor het eerst is verschenen een afzonderlijke statistiek der pachtprijzen over 1948/49 in vergelijking met de pachtprijzen, teruggaande tot 1940. In de inleiding vindt men in twee staten een overzicht van de pachtovereenkomsten, afgesloten in de jaren 1942 t.m. '49, ge baseerd op de gegevens van de Grondkamers welke, ingevolge het Pachtbesluit 1941, alle pachtovereenkomsten moeten goedkeu ren, en van de veranderingen in de gemiddelde pachtprijzen per groep van landbouwgebied. Hierna volgen 17 tabellen, waarin o.a. de pachtprijzen voor 197

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 37