boerderijen, los bouwland, grasland en tuingronden, gesplitst per provincie, worden vergeleken. Deze vergelijkingen blijven niet beperkt tot de provincies, maar worden nog onderverdeeld per landbouwgebied, zodat men on middellijk voor ieder specifiek gedeelte van ons land gegevens vindt vermeld. Verder zijn in deze tabellen ondergebracht de pachtprijzen van boerderijen, gesplitst naar bedrijfstypen en naar grootte der bedrijven. Alles bij elkaar is hier in een overvloedige hoeveelheid cijfer materiaal een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de pachtprijzen in de oorlog en na-oorlogse jaren in de land- en tuin bouwgebieden in ons land. Dit alles wordt afgesloten met een grafiek van de Indexcijfers van de pachtprijzen en de prijzen der landbouwproducten over 1927 t.m. 1949. In één oogopslag ziet men hierop hoe de pachtprijzen vanaf 1927 tot 1940 ongeveer gelijke tred houden met de prijs der landbouw producten, terwijl na 1941 het verschil steeds groter wordt. Daar het indexcijfer van beide prijzen voor 1938/39 op 100 ge steld is, ziet men, dat terwijl de pachtprijs in 1949 gestegen is tot 140, de prijzen der landbouwproducten een hoogte van =t 280 bereiken. Wanneer we deze buitengewone hoeveelheid van gegevens overzien, dan komen we gemakkelijk tot de conclusie, dat het een zeer gelukkige gedachte geweest is van de Directie C.B.S., deze publicatie te doen verschijnen. Het is niet meer zo, dat de prijzen van pacht en producten alleen de boeren interesseren. In deze moeilijke tijd, waarin de landbouw zeer zeker één van de grondpijlers van ons volksbestaan is, zullen niet alleen vele landbouwdeskundigen, maar ook vele anderen met belangstelling kennisnemen van de ontwikkeling van deze belangrijke bedrijfstak. Ik hoop, dat de publicatie zijn weg zal vinden, niet alleen bij diegenen, die rechtstreeks of zijdelings bij de landbouw betrokken zijn, maar bij allen, bij wie het welzijn van ons volk meer dan gewone belangstelling wekt. S. d. M. 198

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 38