De enkele topografische rapporten, welke bestaan, verschillen onderling nogal. P.T. 86 is een eenvoudig fragment. Onder het dozijn percelen, dat er op voorkomt, naast elkaar liggende tussen de stadsmuur en het irrigatiekanaal van Argaïtis, zijn enkele bezet met gebouwen, andere zijn tuinen of onbruikbare grond. Op het fragment is vermeld het verband met voorgaande stukken, naam van contribuabele, oppervlakte en soms afmetingen der zijden, soort van eigendom en bebouwing, huurder, opsomming van acces soires als: ten zuiden koningin Cleopatra, magazijn x/2 aroure, braakliggend 4 arouren x/2, groenten 5 aroure; huurders Diodorus, zoon van Pasis en zijn medebewoners; grenzen Z. het braakland van Ammonias, zoon van Apollophanos, N. de plaats waar de volders hun linnen drogen, W. de stadsmuur, O. het kanaal van Argaïtis. Doel en wezen van het stuk is hieruit niet te raden. De Papyri Tebtynis 84 en 85 hebben betrekking op grond van Kerkeosiris (no. 85 dateert uit 112/111 vr. Chr.). De titel is hier zeer verklarend: Resultaat van de revisiemeting sectiesgewijs van de koninklijke ingezaaide grond, van de heilige grond en van de concessiegronden van K. No. 84 uit 118/117 v. Chr. en ondertekend door de scribe, heeft als opschrift: Resultaat van de revisiemeting, man voor man en sectie bij sectie van alle gronden, ingedragen in het dorpskadaster. De gehele revisie noemt men landmeting" of verificatie". Uit no. 78 blijkt, dat de revisie geschiedt door de scribe van de gouw, juister, door zijn personeel van verificateurs en landmeters. Het percelenregister, met rangnummers of met namen aange duid, geeft ook verschillende détails. De stukken zijn er voor be stemd, om kadastraal te worden bijgehouden. Waar vandaan kwamen de gegevens voor deze bijhouding? Déléage meent dat deze worden ontleend aan revisierapporten van een vorig jaar. Het topografische kadaster is een serie jaarrappor ten, van welke elk stuk als basis had dat van vorig jaar. Alleen dit zou dan bijgewerkt worden. Misschien wijst ook het land metersrapport in no. 62 hierop; meting le sectie van zelfde oppervlakte (Dus oppervlakte overgenomen). De staten zouden op deze manier steeds vernieuwd worden. Van de methode van landmeting is niet zoveel bekend als wij wel zouden wensen. Wel weten we van Herodotus en ook uit onze teksten dat de landmeters en de verificateurs naar de dorpen werden gezonden om de oppervlakte der ingezaaide gronden te meten, c.q. te schatten. Herodotus zegt, dat ze door de koning werden gestuurd; onze teksten vermelden nauwkeurig dat het ge schiedde door de koninklijke scribe van de gouw, de onmiddellijke chef van de dorpsscribe. Papyrus T 87, van welke het begin ont breekt, (geplaatst in de 2e eeuw of begin le eeuw v. Chr.) laat 163

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 3