landsche Bank, waarop de tegenwaarde in guldens van de dollar schenkingen in het kader van het Europese Herstel Programma wordt gestort Ten laste van genoemde rekening valt de financiering van het Biesboschplan, 30 millioen voor projecten op landbouwkundig gebied en 96 millioen voor deelneming door de Staat in het kapitaal van de Hoogovens. Voor de uitvoering van waterbouwkundige werken in de Bies- bosch wordt 2Y2 millioen gerekend. Hierdoor zal, naar mag wor den verwacht, de waterstaatkundige toestand van dit gebied veel worden verbeterd, hetgeen van belang is o.m. voor de opvoering van de agrarische productie van Nederland. Op korte termijn zal een wetsvoorstel worden ingediend. Het Nationale Budgetonderzoek 1951 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wellicht is er geen statistisch gegeven dat intensiever door de leden van de vakbonden wordt gevolgd dan het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik. Dat is begrijpelijk: het wel en wee van arbeiders, ambtenaren, kantoorbedienden en technici is ten nauw ste hierbij betrokken. Het cijfer geeft immers tezamen met het indexcijfer van de lonen aan, welke veranderingen zich in het welvaartspeil der gezinnen voltrekken. Voor het berekenen van de prijsindexcijfers van het gezins verbruik moet het Centraal Bureau voor de Statistiek over tweeër lei soort van gegevens beschikken; in de eerste plaats: het ver bruik van de gezinnen, en in de tweede plaats: de prijzen van de artikelen die door deze gezinnen kunnen worden geconsumeerd. Gewoonlijk wordt als basis van prijsindexcijfers het verbruik in een bepaalde periode genomen. De lezer zal ongetwijfeld weten dat het C.B.S. op het ogenblik twee prijsindexcijfers publiceert, beide voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders met lagere inkomens; het ene op basis van het gebruik in een vooroorlogse periode, n.l. 1935/'36; het tweede op basis van het na-oorlogse gebruik. Uiteraard wijzigen zich de verbruiksgewoonten der bevolking. Het C.B.S. komt dan ook voortdurend voor de vraag te staan: Is het cijfer dat wij publi ceren nog wel up-to-date? Geeft het cijfer nog wel weer de ver andering in de kosten van een recent levensonderhoud? Wanneer deze vragen geheel of gedeeltelijk ontkennend moeten worden beantwoord, is het ogenblik gekomen om opnieuw de verbruiksgewoonten van de bevolking vast te stellen. Het C.B.S. acht het noodzakelijk dat in 1951 het onderzoek naar de huishoudrekeningen van hoofd- en handarbeidersgezinnent dat sedert 1946 wordt ingesteld, aanmerkelijk wordt uitgebreid. Men heeft dit in de persberichten kunnen lezen. Het Bureau hoopt daarmee een nauwkeuriger basis te verkrijgen voor de berekening 201

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 41