van de prijsindexcijfers van het gezinsverbruik. Nauwkeuriger in die zin, dat verschillen in levensgewoonten en levensonderhoud van geschoolde en ongeschoolde arbeiders, van kleine en grote arbeidersgezinnen, van arbeiders in het westen en in het zuiden van het land meer tot hun recht komen. Tot nu toe is met deze verschillen weinig rekening gehouden. Tevens heeft de ervaring geleerd, dat het noodzakelijk is afzonderlijke gegevens te verkrij gen van verschillende categorieën hoofdarbeidersgezinnen; lagere en middelbare employés, ambtenaren en kantoorbedienden. Dat brengt de behoefte aan een groter aantal medewerkende gezinnen mede. Wanneer de volksvertegenwoordiging daarvoor de nodige gel den beschikbaar stelt, hoopt het C.B.S. het aantal aan haar budget onderzoek medewerkende hoofdarbeidersgezinnen tot ongeveer 650 uit te breiden. In het bijzonder wordt daarom medewerking gevraagd van leden van onze Vereniging. Voor verschillende groepen van de arbeidersbevolking zullen de resultaten van het onderzoek afzonderlijk worden gepubliceerd. Het is de bedoeling dat later voor ambtenaren en kantoorbedien den enerzijds en verschillende groepen handarbeiders anderzijds afzonderlijke indexcijfers van de kosten van levensonderhoud zul len worden berekend. Een tweede doel van het door het C.B.S. te houden budgetonderzoek 1951 moge hier nog in het bijzonder worden vermeld. Men heeft reeds enkele malen in de kranten kunnen lezen over een tekort aan vitaminen, dat in de voeding van enkele arbeidersgroepen, speciaal in de grote steden, van medische zijde zou zijn geconstateerd. Het budgetonderzoek van het C.B.S. zal kunnen uitwijzen of en in welke mate de voeding van de Nederlandse arbeidersbevolking onvoldoende is of een zijdigheid vertoont. Uit het bovenstaande blijkt wel welke grote belangen voor de leden van de vakbonden met het onderzoek van de huishoud- rekeningen worden gediend. De gegevens zijn mede van onschat bare waarde voor de sociale politiek van de Overheid in het bij zonder op het gebied van lonen, prijzen en voedselvoorziening. Wij hopen, dat vele leden van onze Vereniging zich gedrongen zullen voelen aan het onderzoek, dat in 1951 zal worden gehouden, spontaan hun medewerking te verlenen. Als blijk van erkentelijk heid voor het werk dat de huisvrouwen zullen verrichten zal aan ieder deelnemend gezin bij het einde van het onderzoek een be drag van 25,worden uitgekeerd. Opgaven kunnen worden gericht aan de afdelingssecretarissen of rechtstreeks aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. Het is te verwachten, dat een deel der aanmelders niet in het onderzoek kan worden betrokken. Communiqué Salariscommissie ad hoe. De Salariscommissie ad hoe kwam Zaterdag 9 September 1950 202

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 42