Er is geprobeerd na te gaan, of uit de bestaande gegevens kaar ten konden worden samengesteld. Het meest geschikte object voor dat onderzoek, was het kadastrale fragment van Arsinoé. Daar zijn de oriënteringsgegevens gecontroleerd door aanduiding van alle bijzonderheden. De onderzoekers 7374hebben echter aangenomen, dat de veel hoeken rechthoeken waren, terwijl hun afmetingen niet juist be hoeven te zijn, omdat die uit de oppervlakten niet zijn af te leiden. Calderini mist bij zijn onderzoek van de waterwegen in het Grieks-Romeinse Egypte" zelfs de aanduiding der begrenzingen. Papyrus 87 in deze serie geeft de lengten der zijden, maar ook met deze gegevens (zonder bekende hoeken) is een grafische voor stelling niet mogelijk. Er kunnen verschillende oplossingen worden gedacht. Daarom kunnen we ons beter beperken tot die gevallen, waarin we beter kunnen doordringen. O.i. is het wel als zeker aan te nemen, dat ook het administra tieve kadaster van deze tijd niet steunde op kaarten van gehele gebieden 2d). Het enige ons bekende voorbeeld, echter uit een iets latere tijd, van een verantwoorde reconstructie van kaarten uit aantekeningen is de arbeid van Lepsius, aangehaald op blz. 164. De tijdens de regering van Ptolemeus XI, Alexander I (om streeks 10888 v. Chr.) gebouwde ringmuren van de grote Horus- tempel van Edfu, gelegen tussen Thebe en Assuan, zijn bedekt met hieroglyphen-inschriften, meters hoog en breed75). Deze hieroglypen worden van rechts naar links gelezen. Het ge heel is in smalle kolommen ingedeeld. Rij 1 begint met een op somming van titels en namen van de regerende koning. Rij 2 is beschadigd; hier spreekt men van een geschenk of bezitsbevesti- ging van koning Ptolemeus, genaamd Aleander aan Horus en aan de andere goden van Edfu. Rij 3 geeft een overzicht van de tem pelgoederen van Horus sedert het 18e jaar van koning Nexthorheb. Dit bezit bestond uit 13209 akkers, waarvan een deel ma en een ander deel ki wordt genoemd, resp. 5660 l/S en 7548 Yi Y 1!/16. Later volgen afzonderlijk nog andere percelen. In rij 6 wordt van een aantal stukken tempelbezit de som 759 }/8 gegeven en in latere rijen worden de afmetingen van die stuk ken als volgt vermeld: Het eerste (perceel), beginnend in het Zuiden, grenzende aan Ki van Hermonthis 169 73Grenfell and Hunt, Pap. Tebtynis, dl. I, blz. 382. 74) Aristide Calderini, Ricerche, dl. I, blz. 12, 13, 48, 49). 75E. Chassinat, Le temple d'Edfou. 76) Brugsch, Thesaurus inscript. aeg. III, 11884, blz. 531.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 9