Het volgende voorbeeld hiervan is tegelijk karakteristiek voor de wetenschap van de vroegere touwspanners. „Een baraita leert, dat Rabbi Eliezer, de zoon van Rabbi Jose, zegt: De buitenwijken der Levietenstad zijn 2000 ellen. Er gaan af 4000 ellen voor de weiden. Dus zijn de weiden 34 van het Levietenland en de rest akkers en wijnbergen. Hoe weten wij dat? Het Bijbelvers Numeri 35, 4 luidt: En de voorsteden der steden, die gij den Levieten geven zult, zullen van den stadsmuur af, en naar buiten, van duizend ellen zijn rondomDe Tora zegt ook: omring de stad met 1000. Bedragen de weiden een vierde? Het is de helft! Rabba zei: de landmeter Bar Adda (=de zoon van Adda) verklaarde mij dat. Het is n.l. mogelijk in een stad, die 2000 ellen in 't kwadraat is. Hoe groot is nu „het Bezirk"? Zestien! (d.w.z. het bezirk, dat 2000 ellen om die stad ligt, is 16 kwadraten van 1000 ellen in 't vierkant; immers aan elke kant wordt een kwadraat van 4000 vierkante ellen toegevoegd). Hoeveel zijn de hoeken de 4 delen, die op de hoeken ontstaan en ook tot het „Stadtbezirk" behoren). Ook zestien! Immers elk 4000 vierkante ellen en samen 16 kwadraten van elk 1000 vierkante ellen enz. enz De gang van de redenering is, dat bedoelde stad niet de vorm van een vierkant had, maar cirkelvormig was met een doorsnede van 2000 ellen. In zulke gevallen werd de stad met betrekking tot de „Bezirke" omgezet in een vierkant met zijden van 2000 ellen en als zodanig behandeld. Met de stad mee was de „Bezirk" als vroeger 36000 ellen. Voor wat de weiden betrof, werd de stad weer als cirkel beschouwd, (een ring dus met een dikte van 1000 ellen). Naar de Talmudregel is de omtrek 3 X middellijn. De in geschreven cirkel is dus 34 kleiner dan het kwadraat. Die regel wordt ook op de ring toegepast. Ziehier vragen, waarbij de Harpedonapt werd geraadpleegd. Het is daarom mede aanvaardbaar, dat Demokritos zo n uitdruk king bezigde. Touwknopers waren in zekere zin uit de Oudheid met de touw spanners verwant. Immers bij vele volken gebruikte men voor de ontwikkeling van het geschreven schrift een op bijzondere manier van knopen of knopenrijen voorzien touw. De touwspanners „strekkers van het koord", die als de eerste landmeters moeten worden beschouwd, hebben met behulp van die touwknopen de wis kunde ontwikkeld in een bijzonder schrift. Zij bewaarden ook geschiedkundige en godsdienstige tradities en hadden in de ontwikkeling van de begrippen omtrent particu liere eigendom hun aandeel. 93) 216 93) Nissen, Orientation, blz. 79 schrijft ook over de hoge betekenis van de landmeetkunde met betrekking tot de invoering van nauwkeurig vastgelegde grenzen.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 12