In het hier door ons beschrevene hebben wij de landmeter in de Oudheid ontmoet bij verschillende werkzaamheden. Nergens ech ter vonden wij zijn aibeid genoemd als basis voor een in te richten of bij te houden kadaster in die landen. Een kadaster in Egyptische zin of in de zin, zoals verschillende Westerse landen dit instituut zien, lag klaarblijkelijk aan hun ar beid niet ten grondslag. De opleiding lof landmeetkundig ambtenaar in Zwitserland (Vervolg) door Ir. F. VAN SCHAGEN. Waren in het vorige artikel 1enkele aantekeningen bijeen gebracht ten aanzien van de aan de Zwitserse Technische Hoge school opgeleide landmeetkundigen, geodeten, cartografen e.a., dit keer zal de opleiding tot landmeetkundig ambtenaar onder de loupe worden genomen en wel speciaal de opleiding die in het Duits sprekende deel van Zwitserland plaats vindt. 8. Allereerst dient vooropgesteld te worden, dat in Zwitserland het laatste woord over deze opleiding nog niet is gesproken. Er heersen n.l. hevige spanningen tussen bepaalde groepen dezer technici, die nog op een oplossing wachten. Hetgeen hier dus in dit artikel neergelegd wordt, kan over enkele jaren alweer geheel anders zijn. Schrijver dezes zal zich dus, instede van zich aan voorspellingen te wagen, geheel bij de tegenwoordige toestand houden. Deze nu is als volgt: Sedert de overbrenging in 1920 van de landmetersopleiding van de Middelbaar Technische School te Winterthur naar de Technische Hogeschool te Zürich, werd het vak „landmeten" niet meer aan een middelbaar technische school gegeven en werden dus geen middelbaar technici meer gevormd. De landmeetkundige tekenaars werden en worden nog gedurende een 4 jaren durende leertijd gevormd op willekeurige landmetersbureaux (in tegen stelling tot Nederland bezit Zwitserland 300 particuliere-land- metersbureaux met circa 360 particuliere landmeters). Zij verkre gen vóór 1920 het getuigschrift van „landmeetkundig tekenaar", 217 x) Sept. 1950.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 13