De volgende cijfers kunnen gegeven worden, uitmuntend 1 voldoende 3 zeer goed 1,5 onvoldoende 4 goed 2 niet bruikbaar 5 ruim voldoende 2,5 De cijfers voor de bedrevenheid (a) krijgen tweevoudig gewicht, die voor de vakkennis (b) enkelvoudig gewicht, evenals die voor het gemiddelde (c) uit de 4 handelsvakken. Het eindcijfer wordt verkregen door de som dezer 3 cijfers (2a b c) door 4 te delen. De candidaat is geslaagd voor het examen, wanneer het eind cijfer niet groter is dan 3,0, terwijl hij tevens in de vakken: kadastertekenen en inkten en beschrijven van kaarten een 3 of minder moet hebben gehad. Nu kan hij dus een werkkring als landmeetkundig tekenaar gaan zoeken, hetzij bij een overheidslichaam (Bond, Kanton, Gemeente), hetzij bij een particulier bureau. In de laatste jaren slagen gemid deld 24 candidaten voor dit examen, terwijl ca 25 het nog een keer moeten overdoen, d.w.z. wanneer zij er prijs op stellen het bewijs te verkrijgen, dat zij de leertijd voldoende hebben afgesloten. Als landmeetkundig tekenaar kan hij nu 400800 Zw. francs per maand verdienen, naar gelang van bekwaamheid en diensttijd. 12. Nadat de tekenaar 5 effectieve jaren werkzaam geweest is bij een particulier landmeter van het kadaster of op een over heidsbureau, mag hij successievelijk een 7-tal aanvullende examens afleggen, waardoor hij practisch gelijk wordt gesteld aan een land meetkundig ambtenaar. Deze examens zijn vrij zwaar en worden afgenomen door voor een groot deel dezelfde leden van de examencommissie, die ook de landmeters examineert. In Zwitserland is de taakverdeling tus sen landmeter, landmeetkundig ambtenaar en landmeetkundig tekenaar precies omschreven in de Aanwijzingen betreffende het gebruik van het personeel bij kadastrale metingen". 5) Deze aanwijzingen schrijven duidelijk voor, dat kadastrale op metingen slechts door landmeters mogen worden uitgevoerd, die het Zwitserse patent van landmeter bezitten en in staat zijn de opmetingen persoonlijk te leiden, de voornaamste werkzaamheden zelf te kunnen uitvoeren of aan de bij hen in dienst zijnde land meters over te dragen en de uitvoering der minder belangrijke werkzaamheden van het andere personeel te controleren. Zij blij- 221 5) „Weisungen betreffend die Verwendung des Personals bei Grundbuch- vermessungen (Ausführungsbestimmungen des eidgenössischen Justiz- und Polizei- departements) vom 22 Marz 1946".

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 17