ven echter verantwoordelijk voor de richtige uitvoering (volgens de instructies) aller werkzaamheden. Deze werkzaamheden staan nu in voornoemde „aanwijzingen" in de vorm van een lijst opgesomd en daaraan wordt ontleend dat er 100 soorten zijn. Vóór iedere soort staat met een letter aangegeven, welke categorie van het personeel dit soort werk mag uitvoeren. 6) Zo mag de landmeetkundig tekenaar van de 26 tot de triangulatie (IVe Orde) behorende werkzaamheden er 11 uit voeren en de landmeter deze plus de 15 overige; van de 63 tot de kadastrale opmetingen behorende werkzaamheden mag te teke naar er 29 uitvoeren, de landmeetk. ambtenaar deze plus 19 an dere en de landmeter de vorige plus de 15 overige; van de 11 tot de bijhouding behorende werkzaamheden mag de tekenaar er 5 uitvoeren, de landmeetk. ambtenaar deze plus 4 andere en de land meter de vorige plus de 2 overige. In percenten uitgedrukt is het dus aan de landmeter voorbe houden 32 der soorten van werkzaamheden te mogen uitvoeren, aan de landmeetk. ambtenaar 23 en aan de tekenaar de rest of 45 Wil een tekenaar vooruitkomen, dan zal hij zeker zorgen na een 5-jarige practijktijd bij een particulier landmeter één of alle der aanvullende examens tot landmeetkundig ambtenaar te doen. Deze examens vinden éénmaal per jaar plaats onder leiding van de „eidgenössische Vermessungsdirektion". De publicatie hiervan vindt plaats in het Zwitserse Staatsblad en in vakbladen. Voor waarde tot deelname aan deze examens is, dat de candidaat het Zwitserse burgerrecht bezit en dat hij in ieder der af te leggen examenvakken minstens één vol jaar (exclusief militaire dienst, ziekte enz.) practijk heeft gehad bij een landmeter van het kadaster. De aanmelding voor het examen kost 5 Zw. francs en de kosten per examenvak bedragen 30 Zw. francs. Voor het geval de can didaat zich vóór het begin van het examen terugtrekt, kunnen de laatste worden terugbetaald. Moet de candidaat het examen over doen, dan moeten opnieuw de kosten worden betaald. Zakt de candidaat voor de 2e maal voor een bepaald vak, dan mag hij in dat vak geen examen meer doen, hetgeen dus inhoudt, dat hij de tot dat vak behorende werkzaamheden niet in de practijk mag uitvoeren. Zoals reeds vermeld kan de tekenaar in een 7-tal vakken examen afleggen. Voor ieder examenvak waarin hij slaagt, krijgt hij een getuigschrift als technisch ambtenaar in dat betreffende vak. Deze vakken zijn: 222 6) G staat voor „Geometer" (landmeter). G staat voor ,,Hilfpersonal im Angestelltenverhaltnis mit Fachausweis als Vermessungstechniker" (landmeetkundig ambtenaar). H staat voor „Hilfpersonal" (landmeetkundig tekenaar).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 18