1. a. Afbakening (het plaatsen van grensstenen). b. Veelhoeksmeting. c. Detailopname. 2. Oppervlakteberekening. Registers en tabellen. 3. Topografische opname met planchet en vizierliniaal. Detailopname en topografie middels fotogrammetrie. 4. Trigonometrische-Tachymetrische werkzaamheden. 5. Fotogrammetrische werkzaamheden. 6. Topografische werkzaamheden. 7. Bijhouding. De candidaat kan slechts in 2 van de 7 examenvakken tegelijk examen afleggen. 6 is het beste cijfer, dat gegeven kan worden; 1 het slechtste. De candidaat slaagt voor het examen, indien hij voor ieder vak minstens een 4 heeft behaald. Het examen in vak 7, Bijhouding", kan slechts worden afgelegd, als de candidaat de getuigschriften bezit van de examenvakken onder 1 en 2; en in vak 6, wanneer hij het getuigschrift bezit van het vak onder 3. Voor ieder getuigschrift moet nog eens 15 Zw. frs. worden betaald. In het bezit dezer getuigschriften als ,,Vermessungstechniker" (landmeetkundig ambtenaar) heeft de man nu het recht de in zijn getuigschriften vermelde werkzaamheden in dienst en onder lei ding van een particulier landmeter van het kadaster of op een Overheidsbureau uit te voeren. Tot zover deze aan de reglementen ontleende aantekeningen. Zoals aan het begin reeds gezegd, zijn verschillende instanties het over de huidige gang van zaken niet eens. In hoeverre de taak verdeling en ook de opleiding nog eens zullen veranderen, zal de tijd moeten leren. Naschrift* Van bevriende Zwitserse zijde gewerd mij dezer dagen het be richt, dat men op het ogenblik in Zwitserland bezig is de juiste getalsterkte der gepatenteerde landmeters vast te stellen en dat dit aantal dan vermoedelijk eerder zal liggen in de buurt van 500 600, dan tussen de 900 en 1000, zoals door mij werd vermeld op blz. 178 van deze jaargang. Voorts dient men onder de op dezelfde bladzijde vermelde land meetkundige ambtenaren ook de landmeetkundige tekenaars en -leerlingen te verstaan. Ir. F. VAN SCHAGEN. 223

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 19