Steenwijkerwold en van Gedeputeerde Staten van Drenthe betref fende gronden, gelegen onder de gemeente Beilen, ter grootte van 550 ha. De laatste, ons bekende, aanvragen betreffen de ruil- verk. „Ringpolder", 1260 ha onder Harenkarspel (N.H.), „Greb polder", 100 ha onder Warmenhuizen (N.H.), „Amerkant" 2340 ha onder Hooge- en Lage Zwaluwe en Made en Drimmelen (N.Br.), „Esch", 440 ha onder Esch (N.Br.) en „Tjongervallei- Noord", 970 ha onder de gemeenten Heerenveen en Ooststelling werf (Fr.). Op de Rijksbegroting van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening 1951 is, voor kosten verbonden aan het tot stand brengen van ruilverkavelingent welke op be langhebbenden worden verhaald, uitgetrokken een bedrag van 4 millioen en wegens aankoop van gronden ten behoeve van de Herverkaveling Walcheren 400.000, Rekening houdende met de noodzakelijkheid, de uitgaven ook voor openbare werken tot het uiterste te beperken, zo wordt in de Toelichting opgemerkt, zijn in de loop van 1950 maatregelen getroffen om de uitgaven voor de uitvoering van cultuurtechni sche werken te beperken tot hetzelfde niveau als deze in 1949 heb ben belopen (ƒ24 millioen, w.o., ten behoeve van de uitvoering van Ruilverkavelingen 13 millioen). De betekenis van cultuurtechnische werken is in vroegere be grotingen reeds uitvoerig uiteengezet. Onder het hoofd cultuurtechnische Dienst" (paragraaf 2 van onderafd. IX) wordt medegedeeld, dat men reeds thans plannen voorbereidt voor het geval, dat de arbeidsmarkt dit wenselijk maakt. Het ligt in het voornemen die werken zover voor te berei den, dat minstens 24 millioen per jaar kan worden verwerkt. (Het is wel te betreuren, dat de Regering tot verlaging van dit bedrag van 30 millioen tot ƒ24 millioen moest overgaan). Aannemende, dat het gemiddelde subsidiepercentage van de in uitvoering zijnde ruilverkavelingen kan worden gesteld op bijna 75, zou met bovengenoemd bedrag ƒ17 millioen verwerkt kunnen worden. De cultuurtechnische werken hebben primair ten doel de land bouwproductie te verhogen en de rationalisatie van het boeren bedrijf te bevorderen. Secundair hebben zij echter ook een belang rijke invloed op de werkgelegenheid. De ruilverkavelingen zijn merendeels gelegen in de gebieden, waar het kleine boerenbedrijf sterk overheerst, doch waar weinig landarbeiders zijn. Voor de uitvoering dezer werken zal men dik wijls arbeiders van elders moeten aanvoeren. 228

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 24