De grotere ontginningen e.d. liggen voor een aanzienlijk deel in gebieden, waar men de arbeiders uit de omgeving kan betrek ken. Dit geldt uiteraard in nog sterkere mate voor de z.g. Roeren- werken". Om ervan verzekerd te zijn, dat in de komende jaren voldoende cultuurtechnische werken kunnen worden uitgevoerd, zullen be halve de voorbereiding dezer werken (het voorbereiden van plan nen en begrotingen) ook aan de te subsidiëren lichamen of par ticulieren (ruilverkavelingen, waterschappen, gemeenten of par ticulieren) subsidietoezeggingen moeten worden gedaan, opdat deze lichamen en particulieren kunnen overgaan tot een meer ge detailleerde uitwerking der plannen. Aangezien de volledige uitvoering van grotere cultuurtechnische werken meer dan een jaar vordert, moet de Regering een groter bedrag aan verplichtingen aangaan, dan in een bepaald jaar aan werken wordt uitgevoerd. Immers, alvorens met het werk aan te vangen, verbindt, wegens de subsidietoezegging, de overheid zich voor een aantal jaren. Zo kan momenteel worden aangenomen dat de uitvoering van een Ruilverkaveling gemiddeld \x/2 jaar< duurt, een waterschapswerk gemiddeld drie jaar en een boerenwerk an derhalf jaar. (de tijd, welke verloopt tussen het aanvragen van ruilv. en de uitvoering, is in sommige gevallen wel 10 jaar). Het ligt in de bedoeling een aantal werken zover voor te be reiden, dat minstens 24 millioen gulden per jaar kan worden verwerkt in de bovenvermelde verhouding. Aan verplichtingen zal dus moeten worden aangegaan: voor ruilverkavelingen4,5-X 13 58.500.000 voor ontwateringswerken, landwegen en grotere ontginningen3 X 8 t= 24.000.000 voor boerenwerken3 X 1,5 4.500.000 Opgaven mei landmeetkundige uitslag door Mej. C. A. C. BEST. Opgave XXIV. Deze opgave blijkt wel enige struikelblokken te hebben opge leverd. Expres was verwezen naar opgave XVII om hen, die pro beren wilden het vraagstuk op te lossen, wat op gang te helpen. Het verheugt ons te hebben mogen constateren dat verschillende van hen zich de moeite getroost hebben eerst uit .Landmeetkundig Rekenen" van Ir. F. Harkink het gedeelte te bestuderen dat han delt over centreren door middel van een lokale driehoeksmeting blz. 217—230). Enkele inzenders hebben het vraagstuk opgelost volgens een ongebruikelijke methode. Deze afwijkende methode zullen we na tuurlijk niet bespreken. Wij zullen ons houden aan de geijkte oplossingswijze zoals die ook gevolgd wordt door de Bijhoudings- 229

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 25