de hoeken, met dien verstande, (daar de som der correcties geen veelvoud van drie is), dat de hoek met de kortste benen de groot ste correctie krijgt De hoeken HWO en HOW krijgen dus resp. als correcties 8 en 9 dmgr. Deze zelfde correcties brengen we ook aan op de hoeken W en O van de driehoeken VWO en SWO. De hoe ken V en S vinden we door aanvulling tot 200 gr. (In de kolommen 2 en 3 van afd. 1 blijven deze regels dus onbeschreven). Op de bekende manier berekenen we de ontbrekende zijden van de driehoeken (57,1408 en 61,5274; 58,0001 en 60,6104; 61,4799 en 63,2260). Alle in dit formulier te berekenen goniometrische waarden bepalen we in 6 decimalen. Vervolgens gaan we naar afd. 2. Kolom 3 is aan de beurt. Voor de meting op Hulppunt krijgt W3 geen correctie, O 4 dmgr. en W 4 dmgr. De hoek die de bissectrice van WHO maakt met HW3 blijft dus ongewijzigd. Nu de meting op Basis West: O geven we de correctie 4 dmgr. en de andere richtingen 4 dmgr. Op Basis Oost krijgt de richting naar W correctie 5 dmgr en de andere richtingen 4 dmgr. (OW OH). Kol. 4 spreekt voor zichzelf. Volgt afd. 2, Kol. 5. We oriënteren alle richtingen in' een hulp stelsel met H als oorsprong en HW3 als Y as. Dus de eerste drie gecorrigeerde richtingen kunnen we zo overschrijven. WH HW 200. Hiermede kunnen we de hoek afleiden, die we bij de gecorrigeerde richtingen in W moeten optellen om de georiënteerde richtingen te krijgen. Evenzo voor de serie op Basis Oost. (Let op dat WO OW 200 uitkomt). Ter controle onderzoeken we of de hoeken, gevonden in afd. 1 kol. 4, afgeleid kunnen worden uit afd. 2 kol. 5. Hierna gaan we de overgangshoek d uitrekenen. Men neme nog even voor zich de oplossing van opgave XVII. Daar hebben we de overgangshoek uitgerekend m.b.v. de Sinus- regel in A Vx NW Ubb 4. Dat zouden we hier dus kunnen doen in A VHW3, m.a.w. we zouden dan moeten bepalen de lengte van VH en LW3VH. Deze waarden zijn inderdaad te berekenen, maar deze weg is omslachtig en daardoor niet nauwkeurig. Ook bestaat er de kans op het ophopen van afrondingsfouten. Veel eenvoudiger gaat het als volgt: VA sin d W3V Voor de berekening van VA hebben we alle gecorrigeerde rich tingen overgebiacht naar het hulpstelsel met HW3 als Y-as en H als oorsprong. VA abscis van V in dit stelsel. Wij moeten dus alleen uitrekenen door middel van het poly- 231

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 27