V.P. 270 te „halveren" d.w.z. het rekenkundig gemiddelde tussen beide stellen coördinaten te bepalen (geval As=l). Bij het profielteken werd vaak nagelaten de vizierlijn te kaar teren, waardoor de zo belangrijke controle op de N.A.P. hoogte berekeningen en op de constructie verloren gaat. Eenvoudige landmeetkundige berekeningen* Zo goed als ver leden jaar is dit onderdeel deze keer niet gemaakt. De resultaten kunnen zeer zeker vrij slecht genoemd worrden. Merkwaardig was dat verschillende candidaten het landmeetkundig rekenen niet machtig waren, een zeer groot gebrek voor iemand die deelneemt aan dit examen. Ook bij dit onderdeel was het tempo van som mige candidaten te laag, a.s. candidaten zullen veel moeten oefe nen. De berekening van de overgang werd lang niet altijd goed uitgevoerd en de vereffening van de volgemeten driehoek werd vaak vergeten. Hoe één der candidaten de coördinatenvereffening bij Berkel 1 i.p.v. bij D.P. 6 kon laten beginnen is de commissie een raadsel. De gevraagde coördinaten zijn: V.P. 51 V.P. 52 V.P. 53 V.P. 54 M.P. 55 M.P. 56 De hoek (overgang) is 0,5978 gr. 193,50 18,56 18,58 17,09 162,15 2,47 4- 344,52 34,86 57,87 32,53 91,35 101,83 Landmeten en Waterpassen* Dit onderdeel, dat hoofdzakelijk de theorie behandelt, werd relatief het beste gemaakt. Dit bete kent niet dat het gemiddelde cijfer hoog was, het bedroeg slechts 6,3, doch de andere vakken hadden een nog lager gemiddeld cijfer. De eerste vraag werd vrij goed behandeld, alleen vraag lc leverde vaak vreemde antwoorden op. Bij de tweede vraag deed zich iets merkwaardigs voor: verschillende candidaten gaven een beschrij ving van de regeling van het type alles vast om na verloop van tijd tot de conclusie te komen, dat dit niet het juiste antwoord was; pas daarna werd de vraag goed beantwoord. Het verdient aanbeveling bij een schriftelijk examen een vraag of vraagstuk goed te lezen en te bekijken alvorens het antwoord of de oplossing op papier te zetten. Van de begrippen vermeld in vraag 3g wisten de candidaten niet veel; de overige vragen werden vrij goed beantwoord. Tweede gedeelte* Gezien het geringe aantal candidaten dat aan het tweede ge deelte heeft kunnen deelnemen (zeven) zullen de verschillende onderdelen niet afzonderlijk behandeld worden. Veelal zouden de 241

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 37