Gebruik van dienstauto s opmerkingen uit vorige verslagen dit jaar herhaald kunnen wor den. De commissie wil nog op het volgende wijzen: Zowel bij het schriftelijk als bij het praktisch gedeelte is ge constateerd, dat verschillende candidaten zich onvoldoende hadden voorbereid of niet op de hoogte waren van de werkzaamheden die een Landmeettechnicus moet kunnen verrichten. Met klem wil de commissie tegen deze onvoldoende voorbereiding waarschuwen. Bestudering van het examenprospectus en de korte verslagen be nevens het uitwerken van alle vroegere examenopgaven (waarbij ook gelet dient te worden op de beschikbare tijd) moet als abso luut noodzakelijk worden beschouwd. Tevens dienen a.s. candi daten zich een voldoende praktische ervaring eigen te maken. Dit jaar is gebleken dat vooral bij de onderdelen Hoekmeten en Water passen enkele candidaten zich slecht hadden voorbereid; er kon niet gesproken worden van enige praktische ervaring. De detailmetingen waren over het algemeen goed. Het mondeling examen daarentegen was weinig bevredigend; wederom bleek dat verschillende candidaten niet veel van een planimeter afweten. In het door de Algemene Rekenkamer uitgebracht verslag in zake haar werkzaamheden over het jaar 1949 (75 vel groot for maat) worden vele belangrijke en minder belangrijke misstanden behandeld, van welke hier slechts één voor het voetlicht wordt gebracht: het autogebruik in de Rijksdienst. De Rekenkamer stelt er prijs op te verklaren, dat de toestand vergeleken bij enkele jaren geleden aanmerkelijk is verbeterd. Niettemin dient ook op deze materie voortdurend de aandacht te blijven gericht. Na een opmerking der Kamer heeft een hoofdambtenaar, wiens standplaats Groningen was, en die 2 a 3 maal per maand in ver band met dienstbesprekingen naar 's-Gravenhage moest reizen, die reizen voortaan niet meer per auto, doch per trein verricht. De besparing bedraagt ongeveer 72,per reis. Een officier van de landmacht heeft na een opmerking van de Kamer 685,71 moeten terugbetalen wegens het onnodig gebruiken van een auto tijdens dienstreizen* De Rijkshoofdinspecteur voor het Vervoer Overheidsdiensten heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat verder dient te wor den ontwikkeld het begrip, dat autovervoer zeer kostbaar is (4 a 5 maal zo duur als treinvervoer) en daarom tot een minimum behoort te worden beperkt. De weg daartoe is volgens hem, dat de verantwoordelijke chefs geregeld de rittenkaarten bestuderen en indien vermoeden bestaat, dat ritten zijn uitgevoerd, welke niet strikt noodzakelijk zijn, daar- 242

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 38