van twee fotokopieën. Ook de factor tijd speelt natuurlijk een rol. Zoals wij in de aanvang reeds zeiden is het niet mogelijk van alle stands een verslag te geven. In dit artikel memoreren we alleen nog de stand „Inrichting uitgeven van boekwerken van het leger", die bij nadere kennismaking erg interessant bleek te zijn. (Offset druk). In verband met de omvang van dit artikel hopen we aan dit onderdeel een volgende maal een aparte bijdrage te wijden. Ook aan de, reeds een vorige maal aangekondigde, micro-foto- grafie die op deze expositie op verschillende stands goed was ver tegenwoordigd, zullen we onze aandacht moeten wijden, terwijl het half-natte Océ-procédé van de fa. van de Grinten te Venlo evenzeer de moeite van een bespreking ten volle waard is. Als slot van dit verslag mag niet onvermeld blijven, dat we in de namiddag een lezing bijwoonden van Dr. Ir. F. Hekker over „Reproductie-objectieven". De voornaamste eis, die men aan een dergelijk objectief mag stellen is, dat hij contrastrijk werkt. De contrastwerking kan men verhogen als men de lens laat voorzien van anti-reflexlaagjes (door de N.V. Optische Industrie „De oude Delft": „delfineren" ge noemd). Een gewoon objectief, die uit meerdere lenzen bestaat, heeft n.l. storingen van de interne reflecties. Delfineren nu, waarbij de lenzen worden overtrokken met een bepaalde laag, nemen die reflextie weg, werken contrastrijker en worden veel lichtsterker. Spr. ging vrij uitvoerig in op de invloed van de buiging van de lichtgolven op de werking van het objectief, waardoor er en dit was interessant grenzen gesteld worden aan de grootte van het diaphragma i.v.m. de optimale scherpte. M.a.w. kleiner lens opening wil niet altijd zeggen: meer scherpte. Behalve het objectief is de kwaliteit van de film een factor die het resultaat beïnvloedt; met name het oplossend vermogen van de film, waarbij het in de micro-reproductie gaat om 50 lijnen per milimeter. Uit na de lezing gestelde vragen bleek niet alleen de belang stelling voor dit onderwerp, maar vooral kwam naar voren, hoe gecompliceerd het is. De Amerikaanse kleurenfilm, die hierna in de Louis XV-zaal van „Pulchri" werd vertoond, beleefde op deze laatste expositie-dag zijn Nederlandse première. Zij gaf ons een interessant overzicht van de wijze, waarop men aan de andere zijde van de Oceaan lichtdruk techniek beoefent: dikwijls waren de methoden verrassend groots, maar soms ook weer zo dat men moest denken: dat zou men hier in Nederland anders en beter doen! 10

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 10