De „Curta -zakrekenmachine Enkele dagen geleden werd ons door de Importeurs, de N.V. Handel-Mij. STERNA", de nieuwste vinding op het gebied van rekenmachines gedemonstreerd, n.l. de „CURT A "-zakreken machine. Deze machine is cylindervormig geconstrueerd en heeft een dia meter van 50 mm en een hoogte van 80 mm. Het gewicht is slechts 200 gr. Zij wordt bediend met een slinger, evenals de bekende draai- rekenmachines van het type Brunsviga, Odhner en andere. De zgn. wagen", waarin zich de resultaten en omwentelingsregisters be vinden, is bovenaan de machine cirkelvormig geconstrueerd en wordt met duim en wijsvinger van de linkerhand van rechts naar links of andersom van decimaal naar decimaal bewogen naar gelang men vermenigvuldigt of deelt. Deze manipulatie is buitengewoon eenvoudig en vraagt slechts een geringe oefening. Voor het schoonmaken van de beide registers wordt het wagentje opgelicht, waardoor de slinger geblokkeerd is; dan kunnen met een krukje beide registers gelijktijdig, ieder afzonderlijk of, desgewenst, het resultaatregister gedeeltelijk schoongemaakt worden. Wanneer de wagen in de werkstand is, is de schoonmaakkruk automatisch geblokkeerd, waardoor dus voorkomen wordt, dat er gedurende de bewerking een onwillekeurige verandering in de getallen komt. De slinger wordt met de rechterhand bediend en is van zulke geringe afmetingen, dat de gebruiker gedurende de berekening gemakkelijk zijn potlood in de rechterhand kan houden. Hij heeft dit dus altijd schrijf klaar ter beschikking. Aangezien de ,,Curta" is uitgevoerd volgens het z.g. Thomas principe, dus met het staffelwals-systeem, wordt de handle steeds in één en dezelfde richting (rechts) gedraaid en wel in normale stand voor rechtstreekse- of positieve- en iets uitgetrokken voor omge keerde- of negatieve bewerkingen. Tenslotte is de machine voorzien van een z.g. counter-reverse (umschaltungshekel) waarmede men, ongeacht de stand voor de bewerkingshandle positief of negatief in het omwentelingsregister kan werken, hetgeen rekenkundig grote mogelijkheden biedt en waardoor zij, ondanks haar geringe afmetingen, dezelfde en zelfs meer mogelijkheden biedt dan haar grotere zusters van het sprossen- rad-type. Door de geringe afmetingen hebben deze typische machines, een wonder van technische volmaaktheid overigens, een uitgebreid werkgebied. Zij zijn gemakkelijk overal mede te nemen en dus steeds bij de hand en de uiterst eenvoudige wijze van be handeling maakt haar bij uitstek geschikt voor alle soorten reken werk die in het dagelijkse leven meer voorkomen dan, oppervlakkig bekeken, wel vermoed wordt. Wij denken hier aan werkplaatsen, opslagplaatsen, rekenwerkzaamheden op reis en in de landmeet kundige praktijk te velde. Tenslotte vermelden wij nog dat de 11

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 11