machine is voorzien van een zichtbare instelling, waardoor het bedrag (optelbedrag, vermenigvuldigtal of deler), dat men middels instelpennen instelt, direct afleesbaar is. Het Zwitserse fabrikaat is waarborg voor de deugdelijke afwerking. De prijs is niet hoog. Wij menen er goed aan te doen de aandacht op deze rekenmachine te vestigen. Op ons verzoek verklaarden de importeurs, gaarne be reid te zijn de ,,Curta" aan belangstellende lezers van ons orgaan te demonstreren, eventueel haar enige tijd op zicht te geven. Ruilverkaveling Uitslag stemmingen* Op de op 12 December 1950 te Maasbree gehouden stemmings vergadering is de Ruilverkaveling van het blok Maasbree" onder de gemeenten Maasbree en Sevenum van de hand gewezen. Van de 520 stemgerechtigden stemden 283 tegen. Op de stemmingsvergadering van 15 December 1950 te Waspik is besloten tot ruilverkaveling van het blok ,,Het Eendennest" onder de gemeenten Dongen, Waspik, 's Gravemoer, Sprang-Capelle, Raamsdonk en Loon op Zand. De oppervlakte bedraagt 893,53,11 ha, het aantal stemgerechtigden 937. Tegen stemden 333 eigenaren, een oppervlakte vertegenwoordigende van 548.40.10 ha, terwijl in gevolge art. 34, lid 2, sub 2e van de gewijzigde Ruilverkavelings- wet 1938 buiten beschouwing bleven 8.41.06 ha. Ook is besloten tot ruilverkaveling van het blok „Meinweg" onder de gemeente Melick Herkenbosch (opp. 423.85.95 ha, het aantal stemgerechtigden 101. Tegen stemden slechts 3 eigenaren.) In Twente, zo lezen wij in de Volkskrant" van 28 Dec. 1950, ligt een landbouwgebied van 5000 ha, dat als een staalkaart is van alle moeilijkheden, die zich in een streek kunnen voordoen op het gebied van afwatering, eigendomsverhoudingen en wegennet. Dit gebied ligt ten Noorden van het Kanaal Almelo-Nordhorn en ten Oosten van Ootmarsum; het wordt aan beide andere kanten be grensd door Duitsland. De afwatering is hier zo slecht, dat sinds het einde van de vorige eeuw meer dan 800 ha zeer vruchtbare cultuurgrond veranderd is in totaal onbruikbaar moerasland. De Dinkel zet elk jaar duizenden hectaren onder water. Het verbeteringsplan, waaraan thans wordt gewerkt, gaat ge paard met een enorme ruilverkaveling. De renteloze rijkdom wordt dus nu ontgonnen. De Cultuurtechnische dienst werkt plannen uit voor een radicale oplossing. De Dinkel wordt tot aan de Duitse grens aanmerkelijk verbreed (van 10 tot 25 m). De opvallendste 12

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 12