verbeteringen in het wegennet zijn de aanleg van een verbinding tussen Lattrop en Ootmarsum en een weg door de Bonkersmaten van Noord-Deurningen naar Tattrop. De bebouwing van het gebied is sterk gespreid. De kosten, 6 millioen gulden, lijken hoog, maar het is een in vestering, die ruimschoots rente draagt. Ongeveer 200 hectaren wordt door wegen en water ingenomen. De 4200 hectaren cultuur grond zullen na de verkaveling 2 millioen meer produceren. Er zijn hier ingrijpende wijzigingen op komst. In 1952 zal waarschijnlijk de stemmingsvergadering plaats hebben. Dan kan een begin worden gemaakt met de uitvoering van het belangrijkste project, dat de welvaart van de hele streek op een hoger peil zal brengen. Een ander groot herverkavelingsplan, dat onze aandacht vraagt, is dat te Vriezenveen. Het omvat meer dan de helft van Vriezenveen (4000 ha). De uitvoeringskosten bedragen bijna 13 millioen gulden. Het is nodig. De kadasterkaart is als een stofkam: een lange boerderijenstraat in het midden en lange strepen aan weerszijden, die de grenzen van de overal 15 meter brede en 4 km lange akkers aangeven. Van die 15 m moet nog een sloot af en een paar meter weg. Deze toestand is historisch gegroeid. Dit gaat nu veranderen. Een duizendtal bruggetjes kunnen verdwijnen. De lengte van de sloten kan verminderen van 3500 km tot 500 km. De talloze wegjes, die tezamen 15 van het land in beslag nemen, kunnen voor 250 ha worden omgezet in cultuurgrond. Het Rijk neemt 75 van de gezamenlijke kosten voor zijn rekening. In het komende voorjaar zullen de 480 landbouwers moeten beslissen, of zij deze verbeteringen wensen. Naar wij ver nemen worden thans ook plannen besproken, welke beogen, een aantal boerderijen te verplaatsen. Een gevolg daarvan zal zijn, dat verschillende boeren niet meer aan de Dorpsstraat wonen. Dit is een novum. Wat tenslotte de ruilverkavelingsplannen van de onderscheiden vliegvelden betreft: deze zijn ter inzage gelegd met uitzondering van die betreffende Eelde en Valkenburg, omdat de definitieve begrenzing nog niet is vastgesteld, Welschap, omdat hier de nor male ruilverkavelingsprocedure wordt toegepast, waartoe in Mei 1950 met vrijwel algemene stemmen werd besloten, VolkeljUden, omdat het oorspronkelijke plan van verkaveling is komen te vervallen doordat dit vliegveld in September werd uitgebreid en Gilze-Rijen, omdat nog onzekerheid bestaat over de bestemming van gronden, welke in het verkavelingsplan als compensatiegronden zijn opge nomen. De nieuwe inmeting is gereed. Het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1 Dec. 1950 bevat verschillende belangwekkende verslagen van voor drachten, gehouden tijdens de Geodetische studiedagen der Neder- 13

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 13