Het lijkt echter twijfelachtig, of men ook een gefotografeerde handtekening graphologisch kan onderzoeken. Juridisch toelaat baar en technisch mogelijk lijkt het, maar men moet het probleem op de juiste plaats aan de orde stellen. Ook codecillen (eigenhandig geschreven testamenten) zal men als fotokopie nog niet kunnen aanvaarden. De wet dekt dit niet. Resten nog de afschriften (of fotokopieën) van andere notariële akten. Verschillende notarissen hebben reeds gezocht naar een mogelijkheid, om als afschriften fotokopieën in te leveren. De Broederschap van Notarissen vroeg in deze een liberale toe passing van de wet. De Minister van Justitie heeft gezegd, dat foto kopieën door een notaris kunnen worden gewaarmerkt, maar daar mee zijn we er nog niet. Het staat de notarissen voor de geest, dat er een Instituut moet komen, waar onder geheimhouding de fotokopieën centraal kunnen worden vervaardigd. Justitie wil echter, dat deze arbeid alleen op het kantoor van de notaris geschiedt. Zo geheim is in het algemeen de inhoud toch niet! Immers ook het personeel neemt er kennis van; de akten gaan bovendien naar het Hypotheekkantoor. Daarnaast zijn er nog wel andere manieren, waarop de inhoud publiek wordt. Zwaar weegt daarom die geheimhouding niet meer. De cliënten weten dat en nemen er genoegen mee. Spreker heeft onlangs partijen laten verklaren, dat zij genoegen namen met een fotokopie als afschrift. Die kopie is buiten het notariskantoor ver vaardigd. Dit feit is gerechtelijk vervolgd. Na een reprise van het proces verbaal is komen vast te staan, dat de Officier het in principe wel eens is met de vervolgde notaris, maar de letter van de wet moet worden gehandhaafd. Daarom werd in eerste aanleg boete geëist. Het feit is bewezen en strafbaar, maar aangezien de notaris niet onrechtmatig handelde (partijen hebben toegestemd) is de dader niet strafbaar. De zaak wordt nu in hogere rechterlijke in stanties beslist. Wat met dit probleem van de authenticiteit der fotokopieën samenhangt, wordt, voorzover het de technische kant betreft, door een Commissie uit de notarissen met ambtenaren van het Ministerie van Justitie nader onderzocht. O.m. moet dus worden vastgesteld, of de notaris individueel moet werken met documentreproductie dan wel, of een instituut dit werk centraal behoort te regelen. Individuele verzorging is duur. Het is ook de vraag, of met niet-geschoold personeel wel goed houd bare resultaten worden bereikt. Het zou goedkoper zijn, als men de akten slechts aan één zijde kon beschrijven. De wet eist echter beschrijving aan beide zijden. Er is dus wetswijziging nodig, om afgifte goedkoper te maken. Na de oorlog zijn de overschrijvers op de Hypotheekkantoren 18

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 18