12 millioen zal bedragen.. De helft van deze zal neergestreken zijn in het lage polderland in het Westen, tenzij er tijdig afdoende maatregelen worden getroffen. Waar schaarste is, ontstaan spanningen. Het eind van de moge lijkheden is in zicht. Met 74 cultuurgrond staat Nederland al bovenaan. Bos hebben we zeer weinig (8 Uit het water komt nog een 200.000 ha, maar hiervan is per jaar 2400 ha nodig ter compensatie van hetgeen de bebouwing in beslag neemt. De ruimtelijke planning heeft dit alles onder de ogen te zien. Daarbij staat het vraagstuk van de bestaansmiddelen voorop. Neder land staat eigenlijk voor de keus: een verdere sterke industrialisatie en emigratie of een gevoelige verlaging van de levensstandaard. Er moet blijvend gestreefd worden naar productieverhoging van de aanwezige cultuurgrond, waarbij zeker aan uitvoering van ruilver kavelingen in snel tempo gedacht moet worden. De landbouwgrond van goede kwaliteit moet zoveel mogelijk bewaard blijven voor de voedselproductie. Het eensgezinshuis moet plaats maken voor bebouwing in meer woonlagen, hoe men zich daartegen ook verzet. Daardoor mede dringt zich het vraagstuk van de recreatie en de natuurbescherming op. Bij de opzet van de planning hebben we drie soorten te beschou wen, n.l. de gemeentelijke, de gewestelijke en de nationale plannen. De provincies beschikken voor de organisatie van dit werk over de planologische diensten met een deskundige staf. In de Vaste Commissie van de Rijksdienst hebben alle belang hebbende Ministeries hun afgevaardigden. Van de 1012 gemeenten hebben thans 430 een goedgekeurd plan in hoofdzaak en 456 een plan in voorbereiding. De regeling van het nationale plan is in 1941 tot stand gekomen. Een geheel nieuwe samenvattende wet op de gehele materie van de ruimtelijke ordening is thans in overweging. De brochure bevat verschillende kaartjes en schema's. Het is een buitengewoon interessant boekje. Al onze landgenoten moesten er kennis van nemen. De problemen van de ruimtelijke ordening zijn onze problemen. Wij zien het grote belang van deze arbeid weerspiegeld in de ernstige besprekingen in de Tweede Kamer. Schaft u deze brochure aan en vergelijk de inhoud eens met de historische beschouwing, door Prof. Mr. C. H. F. Polak aan het vraagstuk van de ruimtelijke ordening gewijd in een voordracht op het 10e N.L.F.-congres te Arnhem (opgenomen in het Tijdschr. voor K. en L. 1-12-1950, blz. 245). De laatstverschenen nummers van het Orgaan „Document reproductie" geven een keur van deskundig gestelde artikelen. In no. 7 vinden we een bij uitstek instructieve beschouwing van 23

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 23