aanleiding van een bij de commissie ingekomen voorstel tot wijziging van Hoofdstuk XI van het Algemeen Rijksambtenarenreglement, voorzover betrekking hebbend op de vertegenwoordiging van het personeel in de Centrale Commissie voor (Rijks)ambtenarenzaken» Daarbij bleek overeenstemming te bestaan over de principes, waarop het recht van toelating van verenigingen van ambtenaren in de Centrale Commissie dient te zijn gebaseerd. Omtrent de wijze, waarop deze principes in de practijk tot gelding zullen moeten worden gebracht, liepen de meningen evenwel uiteen. Besloten werd het resultaat van deze gedachtenwisseling ter kennis van de Minis ter van Binnenlandse Zaken te brengen. Leroy-beschrij vingsapparaat» Voor hen, die veel waarde hechten aan een sobere, uniforme planbeschrijving, zijn op de markt verschillende hulpmiddelen te vinden. Ieder kent de schriftschablonen en bijpassende trechtertjes, met behulp van welke rechtstreeks lettervormen in inkt op het papier worden gebracht. Bij deze bewerking blijft de moeilijkheid, dat men niet alle letters in zijn geheel kan schrijven: sommige moeten immers in gedeelten worden gevormd en daarbij is het noodzakelijk, dat de schablonenlineaal wordt verschoven. Enige ongelijkmatigheid is op die wijze niet geheel te vermijden. Naar wij vernemen, brengen de fabrikanten Keuffel Esser Co. in Hoboken (N.-Amerika) een beschrijvingsapparaat in de handel, dat geheel onafhankelijk van een dergelijk open schabloon werkt. Het bestaat uit een staaf met verdiepte lettervormenbijpassende schrijfhuisjes, een buishouder en een geleide-apparaatje. De bediening is ook zeer eenvoudig. De stift van het geleide- apparaatje glijdt door de verdiepte lettervorm van de schabloon- staaf en tegelijkertijd schrijft men door middel van de buishouder met trechterpen op de gewenste plaats en op de gewenste grootte de opschriften. Het schrijf apparaat je is voor recht en schuin schrift verstelbaar. Per schriftgrootte heeft men dus voor beide soorten schrift slechts één apparaatje nodig. De lettervormen zijn in verschillende dikten en hoogten in de handel. Dank zij de zuivere uitvoering van alle onderdelen kan men gemakkelijk een grotere werksnelheid bereiken dan tot nu toe met de direct in de schabloonvorm schrijvende trechterpen. Het geheel is precisiewerk. Het Leroy-beschrijvingsapparaat is thans in 2 uitvoeringen ver krijgbaar: één compleet stel bevat 8 schabionen van 2.56 mm schriftgrootte en het andere 8 schabloonstaven van 2.512 mm. Het geheel is opgeborgen in mahoniehouten étui. Een Neder landse vertegenwoordiger kennen wij niet. In Zwitserland is men enthousiast over de verbetering. Grab Wildi AG, Seilergraben 59, Zurich (de vertegenwoordigers aldaar) zullen belangstellenden gaarne inlichten. Een goede afbeelding van de werking vindt men o.a. in ,,Der vermessungstechniker" van September 1950. 27

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 27