Oplossingen kunnen vóór 25 Februari 1951 ingezonden worden door alle lezers van dit tijdschrift aan Mej. C. A. C. Best, Conrad- kade 60, Den Haag, Ingezonden oplossingen worden teruggestuurd en eventuele vragen worden beantwoord, mits voldoend gefran keerde envelop is bijgevoegd. Tentoonstelling Nederlands Genootschap voor Documentreproductie door G. A. B. FRINKING. Het Nederlands Genootschap voor Documentreproductie, de or ganisatie waar overheidsinstellingen, ondernemingen, handel, repro ductiebedrijven en technici op gelukkige wijze samenwerken, heeft indertijd besloten eens in de drie jaren een tentoonstelling te orga niseren. Na 1947 volgde van 13 tot 16 December 1950 de tweede te 's-Gravenhage, verdeeld over een viertal zalen in het gebouw ,,Pulchri Studio". Bij een bezoek aan deze tentoonstelling treft ons spoedig het grote voordeel boven een jaarbeurs, zoals die te Utrecht is gehou den. Immers, op deze gespecialiseerde expositie vond men alles wat de documentreproductie aangaat bij elkaar, terwijl de betref fende standhouders ten jaarbeurze over verschillende afdelingen verspreid zijn. Die spreiding stelt buitengewone eisen aan de licha melijke conditie van de bezoekers. De geconcentreerde opstelling te 's-Gravenhage was evenwel oorzaak dat de argeloze nieuws— of weetgierige lichtelijk verbijsterd werd door de grote verscheidenheid van apparaten, tekeningen en opschriften, die alle tegelijk aandacht vroegen. Het zou dan ook ondoenlijk zijn, zelfs een summier verslag te geven van alle toe stellen, machines, procedé's, methoden en systemen, die de tentoon stelling liet zien. Ze was tot stand gekomen door samenwerking van alle groeperin gen, die in het Genootschap zijn opgenomen en gaf, zo niet een volledig, dan toch wel een uitgebreid overzicht van de voornaamste mogelijkheden op het gebied van de reproductietechniek. Onge twijfeld kan de expositie een unieke oriëntatiebron genoemd worden voor de geïnteresseerde. Voor ons kwam vanzelfsprekend het eerst de stand aan de beurt, die op de plattegrond in de ,,Gids voor de tentoonstelling" aange duid was met de naam: Rijkskadaster A'dam. Echter was het niet alleen hiervoor, dat wij ons naar deze stand begaven; onze belang stelling ging evenzeer uit naar wat in genoemde ,,Gids" was ge annonceerd als ,,het nieuwste op het gebied van een direct positieve (transparante) tussenkopie". De heer M. B. Alwin, chef fotograaf van de fototechnische dienst van het kadaster was direct bereid alle bijzonderheden van dit materiaal te vertellen. 6

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 6