We zagen een volkomen doorzichtige, plastic-achtige film, met een aan beide zijden matte oppervlakte, die de naam draagt van ,,Kodagraph autopositieve film", een Kodak-product» Het positieve spiegelbeeld (zwarte lijnen dus) bevindt zich aan de onderzijde» Dit is begrijpelijk als men weet hoe het resultaat wordt verkregen» Men past de reflex-methode toe en gebruikt daarvoor de z.g. reflexkast» We krijgen nu de volgende handelingen. De gepolijste glazen plaat van de kast, (ter grootte van minstens het planformaat, maar overigens te vergelijken met een foto-drukraam, zoals het ge opend voor ons ligt wanneer negatief en papier ingelegd moet worden) wordt eerst met een geelfilter bedekt, dienende ter ver groting van de contrastwerking. Hierop legt men de genoemde ,,Kodagraph"-film met de gevoelige zijde naar boven. Daarop komt het plan te liggen met de tekening naar beneden, dus op de gevoelige filmzijde. Nu vindt als slot een afdekking plaats met een rubbermat, die aan alle vier kanten zodanig wordt geklemd, dat hij luchtdicht afsluit. Tenslotte wordt alle lucht tussen glas en mat door middel van een electrische vacuumpomp met automatische (op tijd te stel len) in- en uitschakeling weggezogen, waardoor er een innig contact ontstaat tussen film en papier. Dan kan de belichting plaats vinden. De op de stand aanwezige „Kodagraph"-film was gemaakt met een verbeterd type vacuum-kopieerinstallatie (reflexkast) van Duits fabrikaat: het Kalle „Lauflicht-Gerat", waarbij de hogedruk-kwik- damplamp automatisch heen en weer beweegt en aldus een zeer gelijkmatige belichting bevordert. Dit apparaat toonde ons de N.V. Lichtdrukpapierfabriek ,,De Atlas", dezelfde firma, die ook de ,,Ozaprinter" importeert.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 7