Ten aanzien van de maatvastheid van het nieuwe Kodak-materiaal vernamen we, dat er, één dag nadat de afdruk gemaakt was, enkele dagen voordat de tentoonstelling startte, een verschil met het origineel van 1J10 was geconstateerd. Dat is dus minder dan bij een neodruk. Al deze eigenschappen en mogelijkheden doen als vanzelf de vraag rijzen: Wat heeft de kadastrale dienst aan dit materiaal? Men kan het natuurlijk gebruiken om met de Ozaprinter afdruk ken te maken op Ozalid-materiaal. Inderdaad verkrijgt men dan haarscherpe positieve kaarten (zwarte lijnen op wit). Het materiaal is echter niet goedkoop. Voor veld- en gemeenteplans zou men daarom economischer Kodagraph papier kunnen nemen, een mate riaal dat hetzelfde resultaat geeft op een papieronderlaag, dun ge noeg om voldoende doorzichtig te zijn voor het maken van licht drukken. Bovendien is het mogelijk, de lichtdoorlaatbaarheid te verhogen door het te bestrijken met z.g. lichtdruktinctuur. We dachten echter aan een andere mogelijkheid, die bij toepas sing een revolutie zou betekenen in de kadastrale praktijk: laat men de Kodagraph-film gebruiken als bijblad Wanneer alle bestaande bijbladen worden afgedrukt op dit soort film zou er een einde zijn gekomen aan de bijwerking van de nette-, veld- en gemeenteplans. De netteplans zouden desgewenst gelichtdrukt kunnen worden op een steviger papiersoort. Doordat de kostprijs van het lichtdruk papier, naar ik meen, ongeveer i/10 bedraagt van het foto-papier, zoals dit momenteel voor veld- en gemeenteplans wordt gebruikt, kan ook de bijwerking van deze foto's vervallen. Maar de voor naamste winst is misschien nog wel, dat alle afdrukken positief zijn: zwarte lijnen op wit. We overwogen voorts of het mogelijk zou zijn, althans in de toekomst, alle kleuren weg te laten en deze te vervangen door arceringen (huizen) en aanduidingen als ,,weg" en water". Wanneer we tenslotte nog noemen de grote winst aan tijd, omdat lichtdrukken veel sneller gaat dan foto-reproduceren, een tijdwinst die onze fototechnische dienst zeer ten goede zou komen, immers vlottere aflevering betekent, dan is ook hiermede de kwestie nog niet van alle zijden bekeken. Eerst zal moeten worden afgewacht, wat het resultaat is van verdere proefnemingen. Voorlopig schijnt toepassing echter alleen al bezwaarlijk, omdat het materiaal uit het land van de dollar moet komen, waarvoor zoals een vertegenwoordiger van de N.V. Kodak mededeelde (nog) geen deviezen beschikbaar zijn. Met betrekking tot het Kodagraph" (autopositieve) papier werd deze restrictie niet vernomen. Mogelijk gaat de Fototechnische dienst te Amsterdam ons nu via dit papier als calque eerst positieve lichtdrukken leveren van de veld- en gemeenteplans. We berekenden, i.v.m. een prijsopgave van de Kodak, dat de kosten minder zijn dan de helft van de prijs 9

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 9