Wij zouden het geschiedkundig overzicht, waarvan wij een gedeelte overnamen uit het Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde van 1 Februari j.L, gaarne in handen zien van allen, die rechtstreeks of zijdelings met de ruilverkavelingsdienst te maken hebben. Het verheugt ons, dat deze belangrijke dienst sedert 1 November 1925 (toen het eerste bureau te Leeuwarden werd gevestigd met een bezetting van drie man) is uitgegroeid tot een bezetting van 156 man, n.l. 44 landmeters, 44 landmeetkundige ambtenaren A, 40 landmeetkundige ambtenaren, 16 tekenaars en 12 schrijvers, verdeeld over 8 bureaux. De productie in Nederland bedraagt thans volgens de Memorie van Toelichting op het ingediende Wetsontwerp Ruilverkaveling 1Q.000 ha per jaar. Binnen enkele jaren zal deze productie kunnen stijgen tot 15.000 a 20.000 ha per jaar. Ook in het zoveel grotere West-Duitsland komt men niet tot een grote aantal ha. Het is te hopen, dat wij spoedig tot 20.000 ha kunnen komen. Naar onze mening is dit van veel belang. Het nieuwe Wetsontwerp Ruilverkaveling. Het ingediende Wetsontwerp Ruilverkaveling bevat, overeen komstig de reeds in de Memorie van Antwoord, Hoofdstuk XI, Rijksbegroting 1949 gedane beloften van de Regering, inderdaad een aantal voorzieningen ter bekorting van de r.procedure. Deze bekorting is van belang, zo zegt de Memorie van Toelichting, omdat de tijd, welke verloopt tussen de stemming en de inbezit neming van de nieuwe kavels zo kort mogelijk moet zijn in verband met de neiging, die bij sommige boeren wel bestaat om op het laatst minder zorg te besteden aan de over te dragen kavels. De belangrijkste voorzieningen in dit verband zijn dan ook de splitsing van het plan van ruilverkaveling in een plan van toedeling en een lijst Van geldelijke regelingen en het in een vroeger stadium opmaken van het plan van toedeling. Volgens deze nieuwe opzet behoeft met het opmaken van het plan van toedeling namelijk niet meer op het beëindigen van de gedingen over de rechten te worden gewacht, terwijl het vaststellen van het plan van toedeling en het opmaken en overschrijven van de acte reeds kan geschieden, on geacht nog lopende gedingen over geldelijke verrekeningen. Zo kan de nieuwe eigendomstoestand eerder worden gerealiseerd dan onder de bestaande wet het geval was. Andere bepalingen beogen, dat reeds vóór de vaststelling van het plan van toedeling tot voorlopige ingebruikgeving van nieuwe kavels kan worden overgegaan. Door de wijzigingen van de artikelen 9, 10 en 11 van de bestaande wet wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen goe deren, die wel en goederen, die niet in het blok mogen worden opgenomen. Dit onderscheid is vervallen, omdat het zwaartepunt niet ligt bij de opneming in het blok, maar bij de uitvoering, dus 51

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 19