de bevrijding werd ook aan deze studentenvereniging een ideale kans geboden, om opnieuw te beginnen. De landmeetkundige stu denten hebben deze kans, om een gelijkwaardige plaats in te nemen temidden van de oudere studieverenigingen, aangegrepen en het Lustrumboek getuigt wel heel sterk van de sympathie voor dit gezelschap van de onderscheidene hoofden van diensten. Onze Inspecteur, Hoofd van de afdeling Kadaster en Hypotheken, de heer W. F. Stoorvogel, levert een bijdrage over het Kadaster in het algemeen. Na dit korte artikel volgen de meningen van ver schillende schrijvers over de mogelijkheden, welke de diensten in ons land en in het buitenland de Geodetisch Ingenieur bieden. Zo schrijft de heer J. M. H. Heines te 's-Gravenhage over ,,De G.I. bij de Landmeetkundige dienst van het Kadaster"; de heer J. J. Gorter over ,,De G.I. en de Ruilverkaveling"; de heer D. de Groot over de Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk"; de heer Ir. A. J. H. Meertens over Rijksdriehoeksmeting"; Ir. A. J. van der Weele over ,,de G.I. bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat", die, schrijvende over nadelen en voor delen van specialisatie, opmerkt, dat het door die specialisatie mogelijk wordt het middelbare en lagere personeel op te leiden tot een zodanig niveau, dat hen een betrekkelijk ruim deel der totale arbeid zelfstandig kan worden toevertrouwd, waardoor van de opleiding en capaciteiten van alle personeelsgroepen het maxi male profijt wordt getrokken. Ir. van der Weele constateert dat het aantal academici bij de Meetkundige Dienst gering is in ver houding tot de totale personeelssterkte zonder dat dit een verlaging van de kwaliteit van het werk tengevolge heeft. De heer C. A. J. von Frijtag Drabbe schrijft over ,,De G.I. bij de Topografische Dienst". Ook de Landmeetkundige Dienst bij de Gemeenten, de arbeid van de G.I. bij een Aardoliemaatschappij, bij een particulier Ingenieursbureau, bij de Fotogramnetrie, bij de Mijnmeetkundige Dienst vinden hun plaats in dit boek. Tenslotte vinden wij nog in kort bestek een uiteenzetting van de betekenis der physische geodesie voor de G.I. van de hand van Prof Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz naast een even korte be schouwing over enkele werkzaamheden van de landmeter in Ontario (Canada). Mengelwerk" sluit deze verzameling van bijdragen af. ,,Snel- lius" heeft onze schaarse kadastrale lectuur verrijkt met een vlot leesbaar Lustrumboek. Het mag niet ontbreken in de bibliotheek van een kadastraal ambtenaar, zeker niet in die van de landmeet kundige ambtenaren. Naar onze mening is de aankleding" smaakvol en de prijs laag. Daarom brengen wij deze welkome uitgave gaarne onder de aandacht van onze lezers. W. K. 58

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 26