Kadasters in de Oudheid (¥1) door W. KOOPMANS Het Egyptische Kadaster in de Romeinse periode en het Romeinse Kadaster. Men weet, daf de Romeinen lange tijd de instituten gebruikten van de door hen veroverde gebieden. Voor wat dit betreft zochten de keizers tot aan Diocletianus (284305) niet naar een systeem van samensmelting der provincies tot een uniforme staat. Vooral in die, waar het landbouwkundige leven zo bijzonder en de admi nistratie zo perfect waren als b.v. in Egypte, bleven ze zeker af van de fiscale machine, die voldoende bewezen had, goed te zijn. Bij de bestudering van de Egyptische toestanden komt men tot de conclusie, dat de instituten zich daar wel sterk ontwikkelen en dat ook de inrichting van het Kadaster langzamerhand verandert, maar tevens schijnt het, dat die gedaanteverwisselingen eerder het gevolg zijn van de invloed der tijden dan van die der heersers. Wij vinden voor deze tijd meer documenten, maar er is nog niet steeds de gewenste homogeniteit. De Tebtynis-documenten geven ons een goed inzicht in het Kadaster van de Fayum; ook Karanis en Soknopaiu Nesos hebben iets van hun geheimen prijs gegeven 94 Jammer genoeg hebben we voor elk van de te bestuderen onder werpen dikwijls slechts stukken van één soort; hier alleen aangiften, elders alleen landmetersrapporten, weer op andere plaatsen alleen klasseringsstaten. Wij mogen echter veronderstellen, dat deze slechts door de tijd gescheiden zijn. Graag zouden wij willen weten, of het Romeinse Egypte nog de belastingomslag voor gebouwde eigendommen kende. Er zijn twee soorten documenten. De aangiften volgens domicilie kennen wij door verschillende onderzoekers. Van deze legde Calderini het karakter van de aangiften vast. Elk gezinshoofd moest ze voor de periodieke volkstellingen inzenden (van het begin der Romeinse periode af hadden die elke 14 jaar plaats). Ze dienden voor een persoonsbelasting, die capitatio of hoofd geld werd genoemd. 34 Bij het einde van de regeringen van Diocletianus en Constantijn onderging de methode van verkrijging der grondbelastinggegevens en ook de heffing diep- 94Carl Wessely, Studiën zur Geschichte antiker Cultur und Personen- verhaltnisse, Wien 1902, opgenomen in: Denkschriften der Kaiserl. Akad. der Wiss,. Phil. hist. Band XLV II, abh. 4.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 2