Deze recrutering maakte de ambtenaren voldoende onafhankelijk van de belastingplichtigen. Een landmeter vergezelde hen steeds. De verificateur constateerde de overstroming en de landmeter (y£tO|Jt£TpY]£) mat de percelen op, die de verificateur indeelde in klassen. Blijkens ons bekende gegevens uit het 3e jaar van Ceasar Traianus Hadrianus Augustus hadden de metingen het karakter van oppervlaktemetingen (of -schattingen), waarbij alle soorten land waren gerubriceerd. De oppervlakten werden gegeven tot op 1Iq4 ar nauwkeurig. Kameelstallen en dorsvloeren werden afzonderlijk genoemd. De naastliggers en natuurlijke afsluitingen kwamen dikwijls in de rapporten voor. Om deze verificaties gemakkelijk te maken vervaardigde dezelfde scribe een lijst van als niet-overstroomd aangegeven percelen. De resultaten van de verificatie werden in de tournéeboeken aange tekend Een zeer nauwkeurig ingericht tournéeboek komt voor op papyrus Mendes Genève. Het bevat een strikt topografische classi ficatie van de percelen, ingedeeld in Secties (xolxai). Bij het begin van elke Sectie geeft de samensteller het nieuwe gebied aan door te verwijzen naar de voorgaande, b.v. als in Papyrus Mendes Genève 7: ,,ten Westen afgescheiden door het land van Psen- chomnachtis". Op één zo'n papyrus zijn verschillende handschriften duidelijk te onderscheiden, en die handschriften keren telkens op andere aangiften in de meergenoemde papyrus-serie terug bij soortgelijke onderdelen. Zo goed als deze papyri ons tonen, hoe de tournéeboeken in de Delta werden samengesteld, zeker niet minder nauwkeurig laat 38 dienst deden). Wij vonden een instructie voor een dergelijk lichaam in een brief, geschreven door de strategus Apollonius: 7396 ik breng deze zaak onder Uw aandacht en ik zal het ook uitleggen aan de grondeigenaren, die uit andere gouwen zullen worden gekozen voor de inspectie (èxtG%£(pl£)Zij zullen opdracht krijgen het akkerland te onderzoeken (auaiASTpYjat^) overal, waar het noodzakelijk blijkt. Ik beschouw het als overbodig U uitvoeriger te schrijven, om er op te wijzen, dat de bevolking tijdens deze inspectie niet het slachtoffer mag worden van onderdrukking, afpersing of brandschatting, omdat ik weet dat noch U, noch diegenen, die gekozen zullen worden door mij, noch de Koninklijke scribes zulke opvattingen huldigen. Ik ben er evenzeer van overtuigd, dat ook anderen, die met de commissie van Inspectie samenwerken, er voor zullen zorgen, dat er door hen niets onbe hoorlijks geschiedt." 73) B. P. Grenfell, A. S. Hunt and E. J. Goodspeed, The Tebtunis Papyri, London 1902. 96U. Wikken und L. Witteis, Grundzüge und Chrestomathie der Papyrus- kunde, Leipzig 1912. O. Eger, Kornemann und P. M. Meijer, Griechische Papyri im Museum zu Giersen, Leipzig 1910/1912.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 6