Bij de behandeling van de kadastrale dienst heeft de Heer Engelbertink gezegd, dat hij het op prijs zou stellen, indien, ik mag wel zeggen, de „capaciteit" van de hogere ambtenaren bleef ge handhaafd, voor zover dit de ruilverkaveling betreft. Nu mag ik dit opmerken, dat, toen de minister daarmee instemde, beide Heren zich waarschijnlijk niet realiseerden, dat reeds 80 van de ambte naren, die bij de ruilverkavelingsdienst werkzaam zijn, bestaat uit middelbaar personeel, zodat, wanneer er op een ogenblik door de Heer Engelbertink hulde werd gebracht aan die dienst, dit en dit zal deze geachte afgevaardigde wel willen bevestigen zeker ook sloeg op de middelbare ambtenaren, die daarbij werkzaam waren, en dat is nu wel van buitengewone betekenis, omdat ik mij dus hierop kan beroepen bij het vraagstuk van de bijhoudings- dienst, die in het algemeen een eenvoudiger karakter heeft dan de ruilverkavelingsdienst, zodat ik mag concluderen, dat, als de minister thans mededeelt, dat in de toekomst 50 middelbaar personeel zal geplaatst worden bij de bijhoudingsdienst, dat inderdaad reeds direct van grote betekenis is, maar wij rustig kunnen aannemen, dat dit percentage kan worden uitgebreid tot 80 Bij het nieuwe ontwerp ruilverkavelingswet wordt in de Memorie van Toelichting aangegeven, dat op het ogenblik door de kadastraal technische dienst bij de ruilverkaveling ongeveer 10.000 ha per jaar worden verwerkt en dat dit zal moeten worden uitgebreid tot 20.000. Dit wil niet zeggen, dat het personeel verdubbeld zal moeten worden, maar toch wel, dat het personeel inderdaad met een niet gering aantal zal toenemen. In dat geval zullen er dus hogere ambtenaren bij komen, maar ook, en niet onwaarschijnlijk, 80 middelbaar per soneel en nu kan men toch verwachten, dat in elk geval dat middel bare personeel een zo goed mogelijke opleiding ontvangt; dan eerst zijn we op de goede weg. Wanneer ik nu zie, dat de Minister voornemens is om over een zeker aantal jaren - ik herhaal mijn aandrang, dat de minister zal zeggen hoe groot dat aantal is een aantal middelbare ambte naren van de technische dienst te plaatsen ook bij de bijhoudings dienst, geloof ik, dat inderdaad op dat punt een aanmerkelijke bezuiniging zal worden verkregen, want men moet niet vergeten, dat tenslotte bezuiniging ook tot stand kan worden gebracht, indien bij uitbreiding van de dienst uiteindelijk meer personeel nodig zou zijn en dit personeel uit de middelbare rangen kan worden ge- recruteerd inplaats van uit de hogere. Het zal ook op de duur gewenst zijn, de middelbare ambtenaren van het kadaster tot hogere middelbare ambtenaren te laten promoveren, zoals ook bij de dienst der belastingen en bij andere diensten het geval is. Ik dring er sterk op aan, dat de minister deze zaak nog eens beziet, en zich afvraagt of het niet mogelijk is tot een reorganisatie te komen, die beter is dan die op het ogenblik plaats heeft en waarbij de hogere ambtenaren, die thans van de Technische Hogeschool komen, de geodetische ingenieurs, de plaats krijgen, die hen krach- 84

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 16