diend is. Het is zeker de eerste voorwaarde bij het streven naar verbeteringen, zoals hierboven werd betoogd. Ook naar buiten be- gint het besef door te dringen, dat het bij onze dienst nog wel anders kan. De Personeelsformatie bij hel Kadaster (verklaring van het Bestuur V.T.A.K.) Reeds gedurende drie achtereenvolgende jaren maakt de per- soneelsformatie bij de kadastrale dienst een onderwerp van be- spreking uit bij de behandeling van Hoofdstuk VII-B (begroting van Financiën). Bij de jongste besprekingen in de Tweede Kamer der Staten- Generaal werd door enkele leden opnieuw aandrang uitgeoefend op de Regering om een verschuiving van werkzaamheden van hogere naar middelbare ambtenaren bij het Kadaster te bevorderen. Zoals onze leden uit de gepubliceerde Kamerverslagen kunnen nagaan, zijn de door de Volksvertegenwoordiging naar voren ge brachte bezuinigingsmogelijkheden gebaseerd op de veronderstel ling, dat het aantal hogere ambtenaren landmeters, c.q. geo detische ingenieurs in verhouding tot dat van de middelbare en lagere ambtenaren landmeetkundige ambtenaren en teke naars te groot is. Wij delen de mening van de Kamerleden en zijn ervan overtuigd, dat in 't bijzonder bij de Bijhoudingsdienst een groot gedeelte van de arbeid der landmeters door de landmeetkundige ambtenaren zou kunnen worden overgenomen. De Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster acht het echter onjuist een wijziging in de personeelsverhoudingen te forceren door het ontslag van een aantal landmeters. Wij zouden het afkeuren, indien de Regering in deze tijd zou overgaan tot de verstrekkende maatregel van ver vroegde pensionnering van ambtenaren. In de dienst wordt gewerkt met sterk verouderd kaartmateriaal. Vernieuwing langs de moderne weg eist veel tijd en tevens ambtenaren met grote vakkennis en ervaring. De steeds groeiende noodzaak om in ons overbevolkte land het meest intensieve gebruik van de grond te bevorderen vraagt een snellere uitvoering van ontginningen, droogmakingen en ruilverkavelingen. Ook daar zijn verscheidene landmeters nodig. Wij nemen aan, dat de werkzaamheden der hogere ambtenaren geleidelijk door het middelbare personeel zullen worden overge- 86

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 18